Imieniny: Cyryla, Estery, Metodego

Wydarzenia: Dzień Spółdzielczości

Pod oknem

Kard. Dziwisz odznaczony przez Węgrów

 fot. Łukasz Kaczyński

W niedzielę 24 stycznia w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie oficjalna delegacja Węgier wręczyła kard. Dziwiszowi Wielki Krzyż Orderu Zasługi Węgier. To najwyższe odznaczenie węgierskie zostało przyznane metropolicie krakowskiemu przede wszystkim za doniosłą rolę w życiu Kościoła powszechnego.

Odznaczenie wręczył Zoltán Balog, który w rządzie Węgier kieruje Ministerstwem Zasobów Ludzkich i  jednocześnie jest pastorem kalwińskim. Minister wygłosił również uroczystą laudację. „Życie Ojca Kardynała uważamy za pełne ofiary, a krzyż Ksiądz Kardynał nosi nie tylko na piersi, ale też i na ramionach. A ten krzyż, który ja przywiozłem jest wyrazem wdzięczności za służbę Księdza Kardynała na rzecz Kościoła i Europy” – mówił.

Odbierając odznaczenie kard. Dziwisz podkreślił, że Polskę i Węgry łączy wspólnota losów, której symbolem są przedstawiciele dynastii Piastów, Andegawenów i Jagiellonów oraz wspólni święci, tacy jak św. Stefan, św. Jadwiga czy św. Jan Paweł II. „Przyjmuję ten order jako wyraz wspólnej troski o zachowanie wartości moralnych, jakie znajdują się u fundamentów naszych narodów i całej cywilizacji europejskiej. Są to wartości wypływające z wiary chrześcijańskiej, na których od stuleci budowana jest Europa” – powiedział metropolita krakowski.

Hierarcha zaznaczył, że w dzisiejszych czasach coraz bardziej potrzeba wspólnych wysiłków obu narodów na rzecz troski o wartości tożsamości chrześcijańskiej Europy. „Jesteśmy złączeni w wysiłkach, ponieważ również Kościół w Polsce i instytucje państwowe odczuwają ten sam obowiązek. Troska o zdrową rodzinę i młodzież jest naszą wspólną sprawą i najlepszym wkładem w dobro wspólne Europy” – ocenił.

„Najwyższe odznaczenie Węgier dla mnie przyjmuję z wdzięcznością za wszelką życzliwość, jakiej ja i moi rodacy doświadczali w przeszłości i doświadczają dziś od braci Węgrów” – stwierdził kard. Dziwisz. Pozdrowił prezydenta i premiera Węgier, a także Episkopat i kard. Erdö, metropolitę Esztergom. „Niech te wartości, które legły u podstaw chrześcijańskiej Europy, również dziś będą trwałym fundamentem cywilizacji miłości, jaką budujemy w naszych krajach” – zakończył przemowę.

Dzisiejsze odznaczenie kard. Stanisława Dziwisza jest także wyrazem wdzięczności Węgrów za jego wybitną działalność w umacnianiu więzi między Stolicą Apostolską a Węgrami, za wyjątkowe zasługi w pielęgnowaniu pamięci św. Jana Pawła II, jak też za zasługi metropolity krakowskiego w umacnianiu zaufania oraz serdecznych i bliskich kontaktów między Polską a Węgrami, między Kościołami i wspólnotami w Polsce i na Węgrzech.

Źródło:
;