Imieniny: Marcina, Ambrożego, Teodora

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Lotnictwa Cywilnego

Pod oknem

Kard. Dziwisz w Ludźmierzu: Kościół ciągle będzie mówił "nie" dla in vitro

 fot. Piotr Tumidajski

Kościół pomimo ostrej krytyki ciągle będzie mówił "nie" dla in vitro i innych ustaw godzących w prawo Boskie i prawo naturalne - podkreślił kard. Stanisław Dziwisz w czasie uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Ludźmierzu. Metropolita krakowski dodał, że polityka prorodzinna w Polsce musi być jak najszybciej zwielokrotniona. - Módlmy się za nowego prezydenta RP, aby udało mu się zrealizować te wszystkie plany - zachęcał hierarcha.

 

W homilii kard. Stanisław Dziwisz nawiązał także do Święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. - To nie jest tylko święto Maryi, ale również nasze. My idziemy Jej drogą do wieczności, na którą oczekujemy z radością. Ważne jest to, jak będziemy postępować w czasie tego oczekiwania. Czy wypełnimy je dobrem i miłością? - pytał licznych pielgrzymów kard. Dziwisz.

Hierarcha poruszył kwestię rozwodów w naszym kraju, także na Podhalu. - Pomóżmy młodym małżonkom przetrwać próbę ich związków, nie zostawiajmy ich samych. Potrzeba jeszcze większego i bardziej roztropnego przygotowania do przyjęcia sakramentalnego związku małżeńskiego - podkreślał metropolita krakowski.

W ludźmierskich uroczystościach wziął udział minister z kancelarii prezydenta RP Andrzeja Dudy Wojciech Kotlarski. Odczytał list od głowy państwa. Andrzej Duda dziękował za serdeczne przyjęcie, jakie zgotowali mu górale jeszcze w czasie kampanii wyborczej. Prosił też o modlitwę w swojej intencji.

Na zakończenie sumy odpustowej sprawowanej przy ołtarzu polowym w ogrodach różańcowych ludźmierskiego sanktuarium kard. Stanisław Dziwisz poświęcił kwiaty i zioła oraz dewocjonalia.

Ludźmierskie uroczystości uświetniła orkiestra dęta z Mszany Dolnej, delegacje z pocztami sztandarowymi, 21. Brygada Strzelców Podhalańskich. Przyjechali pielgrzymi ze Słowacji, Węgier. Niektórzy górale wzorem dawnych lat dojechali do Gaździny Podhala konnymi zaprzęgami.

Wszystkim za obecność i przygotowanie podziękował ks. Kazimierz Klimczak, ludźmierski kustosz. W czasie uroczystości wspominano także jego poprzednika - ks. prałata Tadeusza Juchasa. Podczas trwania ludźmierskiego odpustu można cały czas skorzystać z sakramentu pojednania. Do kapłanów ustawiają się spore kolejki. Za posługę spowiednikom podziękował kard. Stanisław Dziwisz.

Uroczystości w Ludźmierzu poprzedziły Dni Maryjne i nowenna modlitewna z udziałem przedstawicieli różnych zakonów męskich i żeńskich. Pasterce Maryjnej o północy z 14 na 15 sierpnia przewodniczył bp Jan Szkodoń. Przed Eucharystią tradycyjnie ogłoszono wyniki Konkursu Poezji Religijnej im. ks. prof. Józefa Tischnera.

Źródło:
;