Imieniny: Jagody, Urbana, Marii

Wydarzenia: Dzień Dziennikarza Sportowego

Pod oknem

Kard. Dziwisz z najwyższym odznaczeniem Węgier

 fot. Domokdr / wikipedia.org

Metropolita Krakowski kard. Stanisław Dziwisz otrzyma Wielki Krzyż Orderu Zasługi Węgier. To najwyższe węgierskie odznaczenie przyznawane obywatelom innego kraju – poinformowały Biuro Rzecznika Prasowego Archidiecezji Krakowskiej oraz Konsulat Generalny Węgier w Krakowie.

 

Wielki Krzyż Orderu Zasługi Węgier nadał Arcybiskupowi krakowskiemu prezydent Węgier János Áder na wniosek premiera Węgier Viktora Orbána w uznaniu doniosłej roli kard. Dziwisza w życiu Kościoła Powszechnego, za jego wybitną działalność w umacnianiu więzi między Stolicą Apostolską a Węgrami oraz za wyjątkowe zasługi w pielęgnowaniu pamięci świętego papieża Jana Pawła II.

Order ma być również wyrazem wdzięczności Węgrów za zasługi Kardynała w umacnianiu zaufania oraz serdecznych i bliskich kontaktów między Polską a Węgrami, między Kościołami i wspólnotami w Polsce i na Węgrzech.

Uroczyste przekazanie Metropolicie Krakowskiemu węgierskiego odznaczenia odbędzie się w niedzielę 24 stycznia w Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie, po nabożeństwie kończącym Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, które rozpocznie się o godz. 15.00. Przekazania dokona minister Zoltán Balog, który w rządzie Węgier kieruje Ministerstwem Zasobów Ludzkich i jednocześnie jest pastorem kalwińskim. Minister Balog wygłosi również laudację.

Ministrowi rządu Orbána towarzyszyć będzie spora delegacja z Węgier. Wśród nich m.in.: minister Miklós Soltész, sekretarz stanu, odpowiedzialny za kontakty z Kościołami, związkami wyznaniowymi, organizacjami narodowościowymi i społecznymi; ambasador Węgier w Warszawie dr Iván Gyurcsík oraz konsul generalna dr Adrienne Körmendy.

Źródło:
;