Imieniny: Romana, Ludomira, Lecha

Wydarzenia: Dzień Chorób Rzadkich

Pod oknem

Kard. Dziwisz zaprosił do uczestnictwa w pielgrzymce na Jasną Górę

 fot. Piotr Tumidajski

W niedzielę 12 lipca w kościołach archidiecezji krakowskiej zostało odczytane zaproszenie kard. Stanisława Dziwisza do udziału w XXXV Pieszej Pielgrzymce Archidiecezji Krakowskiej na Jasną Górę. „Wyruszenie w drogę na pielgrzymkę jest dziś formą dawania świadectwa o naszym Zbawicielu” – napisał do diecezjan metropolita krakowski.

 

Jak podkreślił hierarcha, udział w pielgrzymce jest świadectwem wolności wewnętrznej i całkowitego zaufania Bogu. „Pielgrzymowanie jest dla współczesnego świata znakiem naszej wiary i oddania Bogu wszystkich spraw, które leżą nam na sercu” – stwierdził. Dodał, że wzorem zawierzenia swojego losu Bogu jest towarzysząca nieustannie pielgrzymom Maryja.

Kardynał przypomniał, że tegoroczna pielgrzymka odbędzie się pod hasłem „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”, które nazwał wołaniem o przemianę życia i otwarcie się na działanie Bożej łaski. „Pielgrzymując na Jasną Górę chcemy patrzeć na nasze życie jak na proces, w którym dokonuje się wzrost dojrzałości w wierze” – napisał.

Metropolita zapewnił, że podczas wędrowania pątnikom będą towarzyszyć przewodnicy duchowi, kapłani, a także klerycy, siostry zakonne i świeccy – jedni będą głosić słowo Boże, drudzy dzielić się osobistym doświadczeniem wiary. „Droga z Krakowa na Jasną Górę będzie szczególną okazją do wzajemnego budowania się; będzie szkołą życzliwości i miłości ludzi, którzy idąc drogą, wzajemnie sobie pomagają i wzajemnie się wspierają” – podkreślił.

Purpurat wskazał, że tegorocznej pielgrzymce w sposób szczególny patronować będą apostołowie Bożego Miłosierdzia – św. siostra Faustyna i św. Jan Paweł II – którzy pomagają młodym w przygotowaniu się do Światowych Dni Młodzieży w Polsce. Zapewnił, że podczas pielgrzymki „będziemy się modlić za młodzież, aby odważnie budowała swoją przyszłość na wartościach ewangelicznych”.

Kardynał uwrażliwił, że podczas wędrówki na Jasną Górę, że nie może zabraknąć również modlitwy za papieża Franciszka, za ojczyznę i rządzących oraz zbliżający się synod biskupów poświęcony rodzinie. Przypomniał o potrzebie modlitwy za osoby z obszarów dotkniętych wojną, szczególnie za naród ukraiński i cierpiących na Bliskim Wschodzie.

Hierarcha napisał, że tradycyjnie w krakowskiej pielgrzymce weźmie udział duża grupa młodzieży z ruchu Wspólna i Wolność z Włoch oraz pielgrzymi m.in. z Czech, Austrii, Hiszpanii, Kanady i Stanów Zjednoczonych. Kończąc list, kard. Dziwisz na trud pielgrzymowania udzielił diecezjanom pasterskiego błogosławieństwa.

Źródło:
;