Imieniny: Wita, Jolanty

Wydarzenia: Światowy Dzień Praw Osób Starszych

Wspomnienia

Kard. Dziwisz: bł. Jan Paweł II objawił światu miłość Chrystusa

 fot. Piotr Tumidajski

W Wadowicach odbyły się uroczystości, podczas których metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz przekazał relikwie – ampułkę z krwią Jana Pawła II, umieszczone w relikwiarzu w kształcie złotej monstrancji – wadowickiej bazylice pw. Ofiarowania Najświętszej Marii Panny.

 

Uroczystość przekazania relikwii rozpoczęła się od dziękczynnej Mszy św., którą przy ołtarzu polowym na rynku w Wadowicach, nieopodal rodzinnego domu Wojtyłów, sprawował arcybiskup Krakowa. Wspólnie z hierarchą Eucharystię koncelebrował biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek i kilkudziesięciu kapłanów. W modlitwie na głównym placu miasta nad Skawą uczestniczyło kilka tysięcy osób.

Kard. Dziwisz na początku Mszy przypomniał, że Karol Wojtyła nigdy Wadowic nie opuścił i zawsze duchowo był ze swoimi rodakami. Gdy metropolita zaprezentował wiernym relikwie, rozległy się oklaski. Uroczystości odbywały się w niesprzyjającej aurze. Padał, momentami ulewny, deszcz.

Metropolita krakowski w homilii podczas dziękczynnej liturgii, nawiązując do niedzielnego czytania ewangelicznego, zauważył, że Jan Paweł II czerpał swą siłę z bardzo bliskiego kontaktu z Jezusem jako Dobrym Pasterzem.

„Jan Paweł objawił Jego twarz światu. Jezus potrzebował takiego objawienia Boskiej miłości współczesnym pokoleniom. Na tę miłość czekają wszyscy ludzie dobrej woli: ludzie w podeszłym wieku, chorzy, niepełnosprawni, mężowie stanu i kryminaliści, małżonkowie i osoby samotne, dzieci i młodzież, duchowni i świeccy, wierzący i niewierzący. Taką miłość objawia Chrystus jako Dobry Pasterz i taka miłość jest jednym z najważniejszych rysów osobowości bł. Jana Pawła II” – mówił kard. Dziwisz, dziękując, że Opatrzność dała światu Karola Wojtyłę, syna wadowickiej ziemi.

Podczas modlitwy na ołtarzu umieszczono relikwie błogosławionego. W relikwiarzu przekazanym przez metropolitę znajduje się krew Ojca Świętego pobrana w dniu jego śmierci 2 kwietnia 2005 roku. Będzie się on na stałe znajdował w kaplicy poświęconej bł. Karolowi Wojtyle, która znajduje się w wadowickiej bazylice.

W ołtarzu bocznym tej świątyni umieszczono obraz przedstawiający Jana Pawła II. Portret powstał w 1979 roku na zamówienie wadowickiego proboszcza Edwarda Zachera. Są tu też pamiątki związane z Janem Pawłem II – m.in. tron papieski, na którym siedział podczas pielgrzymki do rodzinnego miasta, dary ołtarza. Jest tu także makieta domu rodzinnego Josepha Ratzingera z Marktl – dar Bawarczyków. Kaplica swoim wystrojem nawiązuje do wnętrza watykańskiego domu Jana Pawła II.

Proboszcz wadowickiej bazyliki ks. infułat Jakub Gil w słowie skierowanym do wiernych podkreślił, że „błogosławiony pasterz Jan Paweł II jest dziś między nami”. „Dziś dziękujemy mu za tyle dobra, które przysporzył Wadowicom” – mówił duchowny.

Burmistrz Wadowic Ewa Filipiak pod koniec uroczystości zwróciła się z prośbą do kard. Dziwisza, by pomógł uczynić bł. Jana Pawła II patronem Wadowic. Metropolita stwierdził, że „nie trzeba o to prosić, choć o dekret można się postarać’. „To fakt, że Jan Paweł II błogosławiony jest patronem Wadowic” – dodał hierarcha. Na te słowa wierni zareagowali oklaskami.

Ostateczną decyzję w tej sprawie mogłaby podjąć, na wniosek wadowickich samorządowców i metropolity krakowskiego, watykańska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Niedzielne uroczystości w Wadowicach zakończył wielki koncert na rynku, w którym zagrają połączone orkiestry strażackie z całej Polski. Koncert "Ojcu Świętemu w hołdzie" organizuje Fundacja OSP Chocznia.

Do Wadowic przyjechało ponad 3 tys. muzyków z kilkudziesięciu orkiestr w kraju. Podczas koncertu wystąpili też soliści operowi i kilka chórów parafialnych. Zagrano i zaśpiewano m.in.: „Barkę”, „Laudate Domominum” i „Moje miasto Wadowice”.

Źródło:
;