Imieniny: Rudolfa, Roberta

Wydarzenia: Światowy Dzień Chorych Na Chemofilię

Wspomnienia

Kard. Dziwisz: Jan Paweł II wymagając od siebie, wymagał też od młodych

 fot. PiotrTumidajski

„Jan Paweł II wymagał od siebie, dlatego mógł wymagać również od młodych, ponieważ wiedział, że stać ich na więcej” – mówił kard. Stanisław Dziwisz 17 kwietnia w Niedzielę Palmową. Metropolita przewodniczył uroczystej procesji i Mszy św. na Wawelu. W liturgii uczestniczyła młodzież archidiecezji krakowskiej, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz grupy neokatechumenalne.

 

Uroczystość na Wawelu rozpoczęły się biciem dzwonu Zygmunta. Procesja z palmami z dziedzińca przed katedrą przeszła do wnętrza kościoła, gdzie rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył kard. Dziwisz.

W homilii metropolita krakowski nawiązał do ewangelii, którą odczytujemy na progu Wielkiego Tygodnia. Powiedział, że historii męki i śmierci Chrystusa nie można słuchać obojętnie, ale należy przyjąć wobec niej postawę. „Trzeba uznać Jezusa za swojego Pana i utożsamiać się z Jego prawem miłości, ponieważ on nas potrzebuje, abyśmy byli w swoim życiu jego świadkami” – podkreślił hierarcha.

Metropolita krakowski zaapelował do wiernych, aby zadali sobie pytanie, co uczynili dla Chrystusa i co obecnie czynią. „Jeśli serce mówi, że stać nas na więcej, to zastanówmy się, co możemy jeszcze uczynić” – mówił kard. Dziwisz. Jego zdaniem Jan Paweł II w miłości i nadziei odczytywał Niedzielę Palmową i dwadzieścia sześć lat temu ustanowił wspaniałą ideę, jaką jest Światowy Dzień Młodzieży, który dzisiaj przeżywamy.

Hierarcha przypomniał ponadto słowa Benedykta XVI skierowane do młodzieży, w których papież zwrócił uwagę, że fundamentem jest wiara, przez którą jesteśmy zbudowani na Chrystusie, a to oznacza, że trzeba konkretnie odpowiadać na pytania Jezusa i powierzyć mu swoje sprawy.

Metropolita cytując słowa papieża Benedykta XVI z okazji 26. Światowego Dnia Młodzieży, zwrócił się do młodych: „Budujcie dom na skale, słuchajcie Go jak dobrego Przyjaciela, z którym możecie dzielić drogę Waszego życia. U Jego boku odnajdziecie odwagę, by stawić czoła trudnościom i problemom, a nawet by przezwyciężyć rozczarowania i niepowodzenia” – cytował kard. Dziwisz.

Dodał, że taki sam program głosił Jan Paweł II, który wymagał od siebie, dlatego mógł wymagać również od młodych, ponieważ wiedział, że stać ich na więcej.

„Finał przejmującego życia i świętości Jana Pawła II, który wybrał Chrystusa, będzie miał miejsce 1 maja w Rzymie” – mówił metropolita krakowski.

W katedrze na Wawelu już po raz dziewiąty zgromadzili się uczestnicy Forum Młodych Archidiecezji Krakowskiej. Byli także przedstawiciele Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, grup apostolskich, grupy neokatechumenalne, ministranci, a także alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. Uroczysta Msza św. zakończyła trwające w Krakowie IX Forum Młodych Archidiecezji Krakowskiej.

Źródło:
;