Imieniny: Kseni, Cecylii, Bernardety

Wydarzenia: Dzień Sapera

Wspomnienia

Kard. Dziwisz: proszę i apeluję, aby cała Polska dała świadectwo, że jest umiłowaną Ojczyzną Jana Pawła II

 fot. PiotrTumidajski

„Proszę i apeluję z katedry wawelskiej, która jest sanktuarium narodu, aby cała Polska dała świadectwo, że jest umiłowaną Ojczyzną Jana Pawła II” – mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas Wigilii Paschalnej w katedrze na Wawelu, składając życzenia świąteczne. „To będzie nasz najszlachetniejszy dar na beatyfikację wielkiego Syna polskiej ziemi” – mówił. Podczas uroczystości kilku katechumenów przyjęło sakramenty chrztu i bierzmowania, a zmartwychwstanie Chrystusa obwieściło bicie dzwonu Zygmunta.

 

Wigilii Paschalnej w katedrze na Wawelu i procesji rezurekcyjnej z udziałem kard. Franciszka Macharskiego, biskupów, kapłanów i wiernych przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. Na dziedzińcu przed katedrą metropolita krakowski poświęcił ogień. Zapalony paschał został procesyjnie wniesiony do świątyni, gdzie wierni zapalili od niego przyniesione ze sobą świece.

Podczas trzygodzinnej liturgii sakramenty chrztu i bierzmowania przyjęło kilku katechumenów. Zmartwychwstanie Pańskie obwieścił miastu i całej archidiecezji krakowskiej dzwon Zygmunta. Właśnie wtedy wyruszyła procesja rezurekcyjna, która najpierw przeszła do kaplicy św. Zofii. Przewodniczył jej kard. Dziwisz. Wraz z nim w uroczystym pochodzie przeszli m.in. kard. Franciszek Macharski, biskupi krakowscy, kapituła katedralna, kapłani, alumni seminarium duchownego oraz wierni. Na zakończenie procesji odśpiewano uroczyste Te Deum.

Kard. Stanisław Dziwisz tradycyjnie złożył świąteczne życzenia. „Z wawelskiego wzgórza kierujemy je najpierw do Ojca Świętego Benedykta XVI wyrażając z nim naszą jedność i wdzięczność za beatyfikację Jana Pawła II. Niech zmartwychwstały Pan umacnia go w pasterskiej posłudze prowadzenia Kościoła w trudnym czasie”– mówił metropolita krakowski.

Następnie hierarcha skierował życzenia do rządzących naszą Ojczyzną oraz Krakowem. „Życzymy, by nie zabrakło im mądrości i roztropności, oraz odwagi do stawania ponad podziałami w trosce o dobro wspólne nas wszystkich. Niech pamiętają o rodzinach, które borykają się z trudnościami materialnymi, i o bezrobotnych poszukujących pracy” – apelował kardynał.

Metropolita krakowski skierował swoje wielkanocne życzenia do dzieci i młodzieży, „aby byli mocni na zawiłych drogach tego świata”. Życzenia skierował także do chorych, cierpiących, zwłaszcza tych, którzy przebywają w szpitalach. Biskupom i kapłanom życzył, aby „swoją wierną służbą Bogu i człowiekowi ubogacali Kościół i całą naszą Ojczyznę”. Seminarium duchownemu w Krakowie hierarcha życzył, by nie brakowało młodych ludzi gotowych do oddania się służbie Chrystusowi i Kościołowi. „Obejmuję życzeniami Uniwersytet Papieski Jana Pawła II, aby za wstawiennictwem jego patrona, wkrótce błogosławionego, zmartwychwstały Pan umacniał go” – mówił metropolita krakowski. Życzenia skierował także do wspólnot życia konsekrowanego.

„Z Katedry wawelskiej kierujemy życzenia do wszystkich mieszkańców królewskiego Miasta Krakowa, do jego urzędów, instytucji, środowisk i stowarzyszeń, szkół, uczelni i zakładów pracy. Niech umacniają ludzkie i chrześcijańskie oblicze naszego miasta, które Jan Paweł II nazywał swoim Krakowem!” – apelował kardynał. „ Niech wszystko, co dzieje się w tym mieście, będzie świadectwem, że jest to Jego miasto! Niech to świadectwo będzie szczególnie uroczyste i podniosłe w niedzielę Miłosierdzia Bożego, w dniu Jego beatyfikacji” – zaznaczył.

„Proszę i apeluję z katedry wawelskiej, która jest sanktuarium narodu, aby także cała Polska dała świadectwo, że jest umiłowaną Ojczyzną Jana Pawła II” – zaapelował kard. Dziwisz. „Niech więc jej oblicze kształtuje duch solidarności, mądrości politycznej i troski o każdego obywatela, bez niepotrzebnych sporów i destruktywnych polemik. To będzie nasz najszlachetniejszy dar na beatyfikację wielkiego Syna polskiej ziemi – Jana Pawła II” – apelował.

Źródło:
;