Imieniny: Mikołaja, Jaremy, Emiliana

Wydarzenia: Dzień Anioła

Pod oknem

Kard. Dziwisz: troska o życie to ewangeliczny obowiązek

 fot. Tadeusz Warczak / Archidiecezja Krakowska

W Uroczystość Zwiastowania Pańskiego w Kościele Mariackim w Krakowie odbyła się uroczysta Msza św. „Jeżeli chcemy pozostawać wierni Ewangelii życia, naszym obowiązkiem jest troska o życie” – powiedział do zgromadzonych w bazylice w Dzień Świętości Życia metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

 

Kard. Dziwisz stwierdził z ubolewaniem, że w dzisiejszym niespokojnym świecie życie ludzkie nie stanowi już wartości. „Przelewana jest krew na bliskiej nam Ukrainie. Morduje się chrześcijan na Bliskim Wschodzie, a więc w pobliżu ziemi, gdzie przyszedł na świat Syn Boży, poczynając się w niepokalanym łonie Maryi z Nazaretu” – mówił.

Ludzkie życie jest święte. Jest ono bezinteresownym darem Boga, który podzielił się z nami szczęściem istnienia i miłości” – uwrażliwiał zebranych hierarcha. Dodał, że jedną z form troski o życie jest Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego. „To ważny uczynek miłosierdzia i solidarności z nienarodzonymi, którzy sami nie mogą się upomnieć o swoje miejsce w świecie, o swoje prawo do życia i do miłości” – tłumaczył.

Purpurat podziękował zebranym za gotowość podjęcia tego dzieła, które jest wstawiennictwem za bezbronnymi o akceptację i przyjęcie z miłością w rodzinie i społeczeństwie. „Dziękuję wszystkim, którzy dzisiaj podejmują to szlachetne dzieło” – powiedział.

Kardynał wspomniał także fakt, że 40 lat temu z inicjatywy kard. Karola Wojtyły w Krakowie powstał pierwszy w Polsce Dom Samotnej Matki. „Ten Dom stał się niemym świadkiem ocalenia od śmierci ponad dwóch tysięcy dzieci. Dziękujemy za to Siostrom Nazaretankom!” – wyraził wdzięczność.

Na zakończenie kard. Dziwisz poprosił Najświętszą Maryję Pannę o otwarcie rodziców na przyjmowanie z miłością daru życia. „Prosimy Ją, by uwrażliwiała serca naszych rodaków, zwłaszcza ludzi stanowiących prawa w naszej ojczyźnie, aby było w niej szanowane każde ludzkie życie, aby nie manipulowano nim w nieodpowiedzialny sposób, aby szczególną troską były objęte rodziny wielodzietne!” – zakończył metropolita krakowski.

Źródło:
;