Imieniny: Adelii, Klemensa, Felicyty

Wydarzenia: Dzień Licealisty

Nauczanie

Kard. Erdő: prawdziwe znaczenie miłosierdzia

 fot. Thaler Tamás / wikipedia.org

Relator generalny Synodu Biskupów o rodzinie, kard. Péter Erdő, przedstawił trzy tematy zawarte w przygotowanym na obrady synodalne dokumencie roboczym Intrumentum laboris, mianowicie: wyzwania stojące przed rodziną, jej powołanie i jej misja.

 

Mówiąc o wyzwaniach, prymas Węgier wskazał m.in. na spadek liczby urodzeń, aborcję, narzucanie sterylizacji czy niemoralne metody stosowane, by mieć dziecko „za wszelką cenę”. Zwrócił też uwagę na narastający indywidualizm i oddzielanie w konsumpcyjnym społeczeństwie seksualności od prokreacji potomstwa. Podejmując dalej temat powołania rodziny, kard. Erdő mówił o jej świętości i przypomniał także Chrystusowe nauczanie o nierozerwalności związku małżeńskiego:

„Nierozerwalność małżeństwa nie jest przede wszystkim «jarzmem» narzuconym ludziom, ale «darem» dla tych, których jednoczy małżeństwo. Jezus dał początek swoim znakom weselem w Kanie; głosił orędzie o znaczeniu małżeństwa jako pełni objawienia przywracającej pierwotny plan Boży. Ale jednocześnie wprowadzał w życie doktrynę, której nauczał, ukazując w ten sposób prawdziwe znaczenie miłosierdzia. Jest to wyraźnie widoczne przy spotkaniach z Samarytanką i z cudzołożnicą, kiedy Jezus w postawie miłości do osoby  grzesznej prowadzi ją do skruchy i nawrócenia, mówiąc: «idź i nie grzesz więcej», co jest warunkiem przebaczenia”.

Przedstawiając misję rodziny, relator generalny Synodu podkreślił potrzebę formacji w tym względzie zarówno duchowieństwa, jak narzeczonych i samych małżonków. Obok parafii dużą pomocą mogą tu być nowe wspólnoty i ruchy kościelne, w łonie których formują się często grupy rodzin.

„Oprócz radosnego przepowiadania Ewangelii, a w jego kontekście także głoszenia dobrej nowiny o rodzinie, konieczne jest również, by tym, którzy żyją w sytuacjach problematycznych i trudnych, pomóc w rozeznaniu ich życiowego położenia w świetle Ewangelii. To rozeznanie nie ma się zadowolić kryteriami subiektywnymi, takimi jak kryteria usprawiedliwiające, ale musi łączyć miłosierdzie ze sprawiedliwością. Plan Boży dotyczący małżeństwa i rodziny jest drogą szczęścia dla istoty ludzkiej” – powiedział Prymas Węgier.

Mówiąc o rodzinach zranionych i rozbitych, węgierski kardynał poruszył problem duszpasterskiego podejścia do rozwodników, którzy weszli w nowe związki:

„Gdy chodzi o osoby rozwiedzione, które zawarły ponowne małżeństwo cywilne, konieczne jest towarzyszenie im duszpastersko z miłosierdziem, nie pozostawiające jednak wątpliwości co do prawdy o nierozerwalności małżeństwa, której uczy sam Jezus Chrystus. Boże miłosierdzie przebacza grzesznikowi, ale wymaga nawrócenia. Grzechem, o który może chodzić w tym przypadku, nie jest przede wszystkim postępowanie, jakie mogło spowodować rozwód w pierwszym małżeństwie. Co do niego, możliwe jest, że jedna i druga strona nie są tak samo winne jego rozpadu, chociaż często obie są za to w pewnej mierze odpowiedzialne. To zatem nie rozpad pierwszego małżeństwa, ale życie w drugim związku przeszkadza w dopuszczeniu do Eucharystii”.

Misję Kościoła w tym względzie kard. Erdő nazwał „delikatną i wymagającą”. Zwrócił uwagę, że do Komunii można dopuścić tylko tych rozwiedzionych w nowych związkach, którzy zachowują wstrzemięźliwość seksualną. Nie można jednak przy tym wywoływać zgorszenia innych wiernych. Relator generalny Synodu Biskupów przypomniał też m.in. prawo do życia od poczęcia do naturalnej śmierci i konieczność nauczania naturalnych metod odpowiedzialnego ojcostwa. Węgierski hierarcha nie pominął sprawy opieki duszpasterskiej nad homoseksualistami, odrzucając przy tym możliwość jakichkolwiek analogii między ich związkami a małżeństwem i rodziną.

Źródło:
;