Imieniny: Bazylego, Elwiry, Michala

Wydarzenia: Światowy Dzień Krwiodawstwa

Komentarze

Kard. Lacroix: ludzie chcą modernizacji Kościoła

 fot. Claude Boucher / wikipedia.org

Głównym priorytetem aktualnej reformy Kurii Rzymskiej jest wiarygodność – podkreśla uczestniczący w watykańskim konsystorzu kard. Gérald Lacroix z Kanady.

 

Jego zdaniem Papież chce, aby również Kuria i wszyscy pracownicy Watykanu dawali konsekwentne świadectwo Ewangelii. Dlatego trzeba skończyć z karierowiczostwem i żądzą władzy. Tu nie chodzi o to, by być surowym, ale wymagającym, tak jak wymagająca jest Ewangelia – podkreśla arcybiskup Quebeku. Na posiedzeniu konsystorza przekonał się on, że wszyscy kardynałowie mają silną wolę naprawy Watykanu. Podobne nastawienie spotkał on również w swojej ojczyźnie.

„Jestem zaskoczony, widząc, z jak wielkim zainteresowaniem nawet świeckie media piszą o reformie Watykanu – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Lacroix. – Bardzo dużo się na przykład mówiło o ostatnim synodzie. To pokazuje, że również zwyczajni ludzie muszą być tym zainteresowani. Inaczej media nie poświęcałyby temu tak wiele uwagi. Ludzie czują, że w naszym Kościele coś się musi zmienić, że musimy się dostosować do nowych czasów i to na różnych płaszczyznach. Potrzeba więcej przejrzystości, musimy być bardziej konsekwentni, o wiele bliżsi Ewangelii. To się ludziom bardzo podoba. A Papież Franciszek jest uosobieniem tego wszystkiego. Teraz to samo musi się stać również u nas, w naszym codziennym życiu. Ludzie oczekują reformy Watykanu, ale wiedzą, że stawka jest o wiele większa, że chodzi tu o reformę całego Kościoła. To co dzieje się w Rzymie, musi się dziać również u nas”.

Źródło:
;