Imieniny: Bazylego, Elwiry, Michala

Wydarzenia: Światowy Dzień Krwiodawstwa

Komentarze

Kard. Parolin: wyniki referendum w Irlandii są przegraną ludzkości

 fot. Irish Defence Forces / wikipedia.org

Prawne uznanie związków partnerskich między osobami tej samej płci w Irlandii oznacza przegraną nie tylko zasad chrześcijańskich, ale także ludzkości. W ten sposób sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin skomentował na między narodowej konferencji w Watykanie wyniki referendum na Zielonej Wyspie z 24 maja, które zalegalizowało zawieranie „małżeństw” jednopłciowych.

 

Kard. Parolin przemawiał podczas wręczenia nagród „Gospodarka i społeczeństwo” dla społecznej nauki Kościoła, ustanowionych przez Fundację Centesimus Annus – Pro Pontifice.

Mówca przypomniał, że Kościół zawsze chronił rodzinę opartą na związku dwóch osób odmiennych płci, toteż – jak wyznał wyniki irlandzkiego referendum budzą w nim "wielki smutek”. Zaznaczył, że – jak podkreślił arcybiskup Dublina Diarmuid Martin – Kościół musi liczyć się z tą rzeczywistością, ale musi też pamiętać o tym, „aby umacniać całe swoje zaangażowanie i podejmować wysiłki na rzecz ewangelizowania również naszej kultury”. W tym kontekście sekretarz stanu zwrócił uwagę, że wyniki głosowania w Irlandii są porażką nie tylko zasad chrześcijańskich, ale po części również całej ludzkości.

Hierarcha odniósł się również do niektórych bieżących problemów międzynarodowych. Nawiązując do napięcia w stosunkach z Francją, wywołanych mianowaniem przez nią homoseksualisty ambasadorem przy Stolicy Apostolskiej, kardynał wyjaśnił, że przedłużanie się tej sytuacji może doprowadzić „do pewnej destabilizacji”. „Dlatego pragniemy osiągnąć jak najszybciej jakieś porozumienie i rozwiązanie tej sprawy” – dodał purpurat.

Wspomniał ponadto, że trwający obecnie kryzys ma wymiar nie tylko gospodarczy i finansowy, ale też antropologiczny. W istocie powstało bowiem ubóstwienie pieniądza, bez żadnych korzeni i prawdziwych celów ludzkich, uderzając w ten sposób w samą gospodarkę i sprowadzając osobę do konsumpcji i marnotrawstwa – podkreślił kard. Parolin.

;