Imieniny: Bazylego, Elwiry, Michala

Wydarzenia: Światowy Dzień Krwiodawstwa

Komentarze

Kard. Sarah przypomina o prawie do dawnej liturgii

 fot. Carolus / wikipedia.org

W Kościele każdy powinien móc sprawować Eucharystię zgodnie ze swą wrażliwością. Taki był sens motu proprio Summorum Pontificum. Benedykt XVI zainwestował w to wiele energii i nadziei. Niestety pełnego sukcesu w tym nie odniósł – powiedział kard. Robert Sarah w wywiadzie dla portalu Aleteia.

 

Nowy prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przyznał, że w tym konflikcie liturgicznym zarówno jedna, jak i druga strona zbyt kurczowo trzymała się swego rytu. Sobór Watykański II nigdy tymczasem nie domagał się porzucenia dawnej Mszy ani łaciny. Z drugiej strony trzeba promować reformę liturgiczną, której chciał Sobór – przyznał kard. Sarah. Jego zdaniem trzeba prowadzić ludzi do odkrycia piękna liturgii i jej sakralności. Eucharystia to nie posiłek w koleżeńskim gronie, lecz święte misterium – podkreślił afrykański purpurat.

Jego zdaniem gorliwości w modlitwie i wypełnianiu praktyk religijnych chrześcijanie mogą się uczyć od muzułmanów. W sposób szczególny dotyczy to Kościoła zachodniego. Ostrzega on, że radykalne odrzucenie Boga, z jakim spotykamy się dziś na Zachodzie, może się dla niego źle skończyć, grozi mu śmiertelne niebezpieczeństwo. Kard. Sarah jednak wierzy, że pewnego dnia ludzie zrozumieją, że nie można tak dalej żyć bez Boga. Mogą w tym pomóc Afrykańczycy, którzy są głęboko religijni. Pochodzący z Gwinei kardynał przypomniał, że Afryka ma szczególne miejsce w dziejach zbawienia. Udzieliła schronienia małemu Jezusowi w Egipcie. Afrykańczykiem był Szymon Cyrenejczyk, który pomógł Jezusowi nieść krzyż. W ostatnich stuleciach Afryka wiele wycierpiała. Negowano jej wartości. Trwa to do dzisiaj w postaci ideologicznej kolonizacji, zwłaszcza ideologią gender.

Źródło:
;