Imieniny: Ireny, Waldemara

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Położnika

Wspomnienia

Kard. Sodano: orędzie świętości w centrum życia Jana Pawła II

 fot. Piotr Tumidajski

Na znaczenie dla współczesnego świata przekazanego przez bł. Jana Pawła II orędzia świętości zwrócił uwagę dziekan Kolegium Kardynalskiego i wieloletni najbliższy współpracownik Ojca Świętego, kard. Angelo Sodano. Wieczorem, z okazji pierwszej rocznicy beatyfikacji papieża Polaka sprawował on Mszę św. w kościele pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Rzymie. Purpurat wprowadził także relikwie krwi Jana Pawła II, ktore kościół polski w Rzymie otrzymał od kard. Stanisława Dziwisza.

 

Kard. Sodano zaznaczył, że bł. Jan Paweł II dobrze wypełnił powierzoną mu misję Pasterza, posłańca chrześcijańskiej radości, pokoju, głoszącego zbawienie. „Miłując dogłębnie Chrystusa poświęcił się całkowicie służbie wspólnocie chrześcijańskiej, oddając swoje życie bez reszty dla realizacji tego wielkiego ideału apostolskiego” – przypomniał dziekan Kolegium Kardynalskiego. Jego zdaniem najważniejszym aspektem przesłania, jakie pozostawił Jan Paweł II jest orędzie świętości, dostrzegalne w życiu całkowicie poświęconym Chrystusowi i upowszechnianiu Jego królestwa w świecie.

Kard. Sodano zauważył, że intensywne życie wiarą można było dostrzec u Karola Wojtyły już od lat młodości, poprzez życie kapłańskie i posługę biskupią. W całej jednak pełni jego niezłomny charakter, naznaczony głęboką wiarą w Chrystusa stał się widoczny dla świata od czasu wyboru na Stolicę Piotrową.

Wieloletni najbliższy współpracownik Ojca Świętego mówiąc o jego wierze podkreślił, że w całej postawie Jana Pawła II można było dostrzec „jakby widział Niewidzialnego”. Wiara ta podtrzymywała go w wielu trudnych doświadczeniach życia. Łączyła się z nią nadzieja, która prowadziła go do powierzenia się całkowicie Ojcu. „W trudnych chwilach jego życia zawsze widziałem w papieżu pogodę ducha, której można byłoby zazdrościć. Wypływała ona u niego z wewnętrznej pewności o nieustannej obecności Boga w życiu ludzi i narodów” – wyznał były watykański sekretarz stanu. Dodał, że u Jana Pawła II można było dostrzec żarliwe umiłowanie Chrystusa, któremu poświęcił swe życie. Odnosząc się do opinii wiernych, którzy zaraz po śmierci uważali Ojca Świętego za godnego do wyniesienia do chwały ołtarzy podkreślił, że rzeczywiście w tym wypadku głos ludu, był głosem Boga.

Kard. Sodano wyznał, że w ciągu minionych siedmiu dni często zatrzymywał się na modlitwie przy grobie Jana Pawła II. Zawsze ogromne wrażenie sprawiała na nim ogromna rzeka wiernych oddających hołd „temu mężowi Bożemu, który wypełnił swoją osobą dzieje Kościoła i świata czasów najnowszych”. Zaznaczył, że tym co przyciąga ludzi różnych warstw społecznych, którzy powierzają się wstawiennictwu bł. Jana Pawła II jest właśnie jego świętość.

Dziekan Kolegium Kardynalskiego zaznaczył, że z orędziem świętości bł. Jana Pawła łączą się także inne ważne przesłania jego życia. Jest wśród nich orędzie prawdy, którą należy głosić zawsze i wszędzie. W tym kontekście wskazał na odważne głoszenie przez Ojca Świętego Chrystusowej Ewangelii. Przypomniał, że towarzyszył Janowi Pawłowi II w wielu podróżach na całym świecie, i zawsze podziwiał moc, z jaką głosił on Słowo Boże.

Kard. Sodano podkreślił także orędzie solidarności między poszczególnymi osobami i narodami. Świadczą o tym także wielkie encykliki, w których podjął on wielkie kwestie praw człowieka i narodów. Innym aspektem zwartym w nauczaniu i działaniach w ponad 26 latach pontyfikatu było przesłanie pokoju oraz skierowany do wszystkich ludzi apel Jana Pawła II, aby byli budowniczymi pokoju na całym świecie.

Były watykański sekretarz stanu wskazał też na orędzie Maryjne Ojca Świętego, widoczne już od pierwszych chwil podjęcia Posługi Piotrowej zawierzonej opiece Matki Bożej w haśle „Totus tuus”. „We wszystkich charakterystycznych momentach swego nauczania, a także podczas podróży międzynarodowych nieustannie przypominał o maryjnym charakterze naszej wiary” – zaznaczył purpurat. Podkreślił, iż Jan Paweł II stale pamiętał o sanktuariach maryjnych zarówno w Polsce jak i na całym świecie, zwłaszcza o Fatimie i Lourdes, gdzie odbył swoją ostatnią zagraniczną podróż apostolską w dniach 14 i 15 sierpnia 2004 r.

Dziekan Kolegium Kardynalskiego nie pominął troski Jana Pawła II o jedność Kościoła oraz dialog międzyreligijny, stanowiącej kontynuację linii wytyczonej przez II Sobór Watykański. Zaznaczył ponownie, że Jan Paweł II jest wyniesiony do chwały ołtarzy ze względu na swą świętość. Zachęcił zgromadzonych wiernych, aby w z tego orędzia czerpali przede wszystkim i aby mogli w ten sposób przynosić obfite owoce dobra, gdziekolwiek będą działali, w Kościele czy też społeczeństwie.

;