Imieniny: Erazma, Katarzyny

Wydarzenia: Dzień Pluszowego Misia

Pod oknem

Kardynał Macharski spocznie w Katedrze na Wawelu

krypta biskupów krakowskich fot. KP/Fra3.pl

Prezydent, premier, parlamentarzyści, Episkopat Polski i wierni wezmą udział 5 sierpnia w pogrzebie byłego metropolity krakowskiego kard. Franciszka Macharskiego. Kardynał zastanie pochowany w Katedrze na Wawelu, w krypcie biskupów krakowskich, obok kard. Adama Sapiehy.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godz. 11.00 na dziedzińcu przed katedrą. "Będą mieć one oprawę liturgiczną. W mszy pogrzebowej uczestniczyć będą kardynałowie i biskupi, mamy też przygotowanych 300 miejsc dla kapłanów koncelebransów oraz 600 miejsc dla władz państwowych i samorządowych. Swój udział w uroczystości zapowiedzieli prezydent RP Andrzej Duda i premier Beata Szydło, parlamentarzyści oraz samorządowcy z całego kraju" - mówił PAP proboszcz parafii archikatedralnej ks. prałat Zdzisław Sochacki.

Jak poinformował podczas uroczystości nie przewidziano przemówień ani składania kondolencji. Trumnę wniosą do katedry księża z ostatniego rocznika wyświęconego przez kard. Macharskiego w 2005 r.

"Myślę, że ksiądz kardynał Franciszek Macharski by się zdziwił i pewnie nie chciałby takich uroczystości. Był człowiekiem wyjątkowo skromnym, nie chodził wokół swojej osoby, nie zabiegał o nic. Nie przyjmował wielkich odznaczeń, a te, które przyjął to jakby z konieczności. Dlatego ważne jest, że piątkowa uroczystość będzie miała przede wszystkim charakter liturgiczny i modlitewny" - podkreślił ks. Sochacki.

Na wieku trumny kard. Macharskiego wyłożony będzie Ewangeliarz oraz infuła biskupia – znak urzędu pasterskiego.

Kardynał spocznie w katedrze na Wawelu. Ks. prof. Jacek Urban, dyrektor Archiwum i Biblioteki Krakowskiej Kapituły Katedralnej przypomina, że biskupi w Polsce mają prawo pochówku w kościołach katedralnych - "In medio ecclesiae" czyli w środku świątyni, najczęściej w miejscu, gdzie krzyżują się nawa główna i transept.

W przypadku katedry na Wawelu miejscem centralnym jest konfesja św. Stanisława – nazywana także "ołtarzem Ojczyzny", bo w tym miejscu władcy składali wota i trofea wojenne. "Katedr w Polsce jest 44, ale katedra na Wawelu jest tylko jedna. Pochówek w tej katedrze jest przez niektórych traktowany jako szczególne wyróżnienie. Ks. kard. Macharski ma do tego prawo jako biskup krakowski i z racji swoich zasług" – mówił ks. prof. Urban. Przypomniał, że kardynał wielokrotnie mówił, iż chce być pochowany właśnie na Wawelu. "Kardynał był jedną najważniejszych postaci nie tylko Kościoła w Polsce. Będzie żegnany jako mąż stanu i mąż Kościoła, choć on sam wolałby być żegnany tak skromnie, jak żył" - dodał.

Wyjątkiem wśród biskupów krakowskich jest Karol Wojtyła, który jako papież Jana Paweł II spoczął nie na Wawelu, lecz w Rzymie. Na ołtarzu św. Stanisława umieszczone są relikwie jego krwi.

Krypta biskupów krakowskich powstała w XVII wieku. Kard. Macharski będzie siódmym duchownym pochowanym w tym miejscu. Jako pierwszy spoczął tam fundator konfesji św. Stanisława bp Marcin Szyszkowski. Leżą tam także biskupi: Kazimierz Łubieński, Jan Małachowski, Karol Skórkowski, kard. Albin Dunajewski i kard. Adam Stefan Sapieha.

Kard. Macharski spocznie obok kard. Sapiehy. "Franciszek Macharski jako kleryk +rósł+ przy Sapiesze, był w ostatnim roczniku kapłanów wyświęconych przez tego wielkiego Polaka i wielkiego męża Kościoła. Przy wejściu do mieszkania kard. Macharskiego przy ul. Woronicza był właśnie portret Sapiehy" - powiedział PAP ks. Urban.

Jak wyjaśniał naukowiec, uroczystości pogrzebowe kard. Macharskiego odbywały się w Domu Arcybiskupów Krakowskich i u sióstr albertynek, czyli w miejscach, które przez ostatnie lata były domem kardynała. Z kolei zwyczaj wystawienia trumny biskupa krakowskiego w kościele franciszkanów sięga XV wieku, by tam mogli mu oddać cześć wierni. Katedra dla biskupa spełnia zaś dwie funkcję: kościoła i cmentarza.

Małgorzata Wosion-Czoba (PAP)

;