Imieniny: Moniki, Floriana, Wladyslawa

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Strażaka

Watykan

Kardynałowie rozmawiali o ciągłości trzech ostatnich pontyfikatów

kongregacja kardynałów fot. Vatican Media

Podczas piątkowej 8. kongregacji generalnej, kardynałowie kontynuowali rozmowy nt. Kościoła i świata i poruszyli m.in. zagadnienie hermeneutyki ciągłości trzech ostatnich pontyfikatów: Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka. Podczas briefingu prasowego dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej zdementował natomiast informacje o rzekomym złym stanie zdrowia kard. Pietro Parolina i interwencji medycznej.

 

Różnorodność poruszanych tematów

W dzisiejszej, 8. kongregacji generalnej wzięło udział ponad 180 kardynałów, w tym ponad 120 elektorów. Do Rzymu wciąż ma przyjechać 4 elektorów. Wiadomo natomiast, że w konklawe nie wezmą udziału kard. Antonio Cañizares Llovera, emerytowany arcybiskup Walencji oraz kard. John Njue, emerytowany metropolita Nairobi. 

Podczas kongregacji generalnej wysłuchano 25 wystąpień. Dotyczyły one m.in. następujących tematów: ewangelizacji jako centrum pontyfikatu papieża Franciszka, skutecznego głoszenia Ewangelii ludziom młodym, ale też środowiskom od poziomu parafii do Kurii Rzymskiej, cierpienia i świadectwa członków Kościołów Wschodnich, skandalach finansowych i wykorzystaniach seksualnych, kluczowym miejscu liturgii i Eucharystii, synodalności, w odniesieniu do kolegialności, misyjności i sekularyzacji, roli przepisów prawa kanonicznego oraz hermeneutyce ciągłości między pontyfikatami Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka.

Zdementowano informacje nt. kard. Parolina

Pytany o podane wczoraj przez niektóre włoskie media informacje, jakoby kard. Parolin miał źle się poczuć i konieczna była interwencja służb medycznych, dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni przekazał, że nie jest to prawda, a żadna z tych sytuacji nie miała miejsca.  Odpowiadając na pytania dziennikarzy, dotyczące wystąpień nt. wykorzystań i skandali finansowych, wyjaśnił, że o sprawach tych mówiono jako o "otwartych ranach", co do których potrzeba świadomości i sposobów ich uleczenia. 

Źródło:
;