Imieniny: Lubomira, Benedykta

Wydarzenia: Światowy Dzień Poezji

Ciekawostki

Kartka pocztowa z okazji 400-lecia charyzmatu wincentyńskiego

kartka pocztowa fot. poczta-polska.pl

400-lecie charyzmatu wincentyńskiego uczciła dziś Poczta Polska, która wprowadziła do obiegu okolicznościową kartkę pocztową oraz datownik.

 

24 sierpnia 2017 r. została wprowadzona do obiegu kartka pocztowa z nadrukowanym znakiem opłaty pocztowej z oznaczeniem literowym A odpowiadającej wartości nominalnej znaczka pocztowego używanego do uiszczenia opłaty za ekonomiczną przesyłkę listową nierejestrowaną w obrocie krajowym, o masie do 350 g. emisji „400-lecie Charyzmatu Wincentyńskiego”.

Na znaczku znalazł się portret nieznanego autora przedstawiający św. Wincentego a Paulo. Na ilustracji – rycina z XVII w. przedstawiająca kościół misjonarzy w Châtillon oraz obraz przedstawiający św. Wincentego a Paulo z dziećmi i szarytką, autorstwa Piera Gagliardiego, ze zbiorów Archiwum Księży Misjonarzy w Krakowie. Na obrazie znajduje się cytat: „Miłość nie może być bezczynna”.

Kartkę o wymiarach 148 x 105 mm wydrukowano jednostronnie, techniką offsetową na kartonie białym, w nakładzie 10.000 sztuk. Autorem projektu kartki jest Robert Kostera.

Emisji towarzyszy datownik okolicznościowy, stosowany w UP Kraków 1.

W 2017 roku przypada 400. rocznica narodzin charyzmatu św. Wincentego a Paulo. Dokładnie 25 stycznia 1617 r., w święto Nawrócenia św. Pawła apostoła, Wincenty wygłosił kazanie o spowiedzi generalnej i to wydarzenie stanęło u podstaw wszystkich dzieł, jakie zrodziły się z duchowości Założyciela księży misjonarzy i sióstr miłosierdzia.

Oceń treść:
;