Imieniny: Anzelma, Bartosza, Feliksa

Wydarzenia:

Jan Paweł II na dziś

Katedra Jana Pawła II na Uniwersytecie Mistyki w Avili

jan paweł drugi fot. Grzegorz Gałązka

Na Uniwersytecie Mistyki w Avili została erygowana Katedra Jana Pawła II. Jej celem jest promowanie szeroko pojętej myśli polskiego papieża. W inauguracji udział wzięli m. in. bp Jesús García Burillo oraz ambasador Marzenna Adamczyk.

 

Katedra Jana Pawła II została powołana, aby uczcić 40-lecie wyboru polskiego papieża. Stosowna umowa została podpisana między Papieskim Uniwersytetem Jana Pawła II w Krakowie i Międzynarodowym Centrum Studiów nad Świętą Teresą od Jezusa i św. Janem od Krzyża w Avili (CITeS), znanym jako Uniwersytet Mistyki. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz państwowych i kościelnych, w tym Marzenna Adamczyk, ambasador Polski w Hiszpanii, miejscowy ordynariusz bp Jesús García Burillos oraz przedstawiciele Polskiego Instytuty Kultury w Madrycie.  Kierowaniem nowej jednostki badawczej zajmie się Ks. Andrzej Dobrzyński, dyrektor Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie.

Swoją działalność katedra rozpoczęła od międzynarodowego sympozjum “Jan Paweł II w obliczu doświadczenia Boga”. Wystąpienia prelegentów, m. in. z Polski, Hiszpanii i USA, dotyczyły związku Papieża z mistykami zakonu karmelitów bosych. Można było je śledzić przez internet.

Konferencja była również okazją do dyskusji nad formułą pracy powołanej do życia katedry i nad zagadnieniami, które wyznaczą jej naukowe poszukiwania. Są to m. in. relacje pomiędzy mistycznym doświadczeniem Boga a społeczeństwem technologicznym, wiara a nauka, mistyka a polityka, ale również zagadnienia dotyczące źródeł i wzorców odnowy duchowości chrześcijańskiej czy też jej roli w nowej ewangelizacji. “Chcemy również zająć się problematyką duchowości komunii, której krzewienie tak bardzo leżało na sercu św. Janowi Pawłowi II”, mówi o. Jerzy Nawojowski OCD. Wykładowca i sekretarz uniwersytetu ma nadzieję, że katedra przyczyni się  rozwoju myśli teologicznej oraz zbliżenia Polski i Hiszpanii. “To piękny dar na 40 rocznicę wyboru Jana Pawła II”, podreślił o. Nawojowski.

Oceń treść:
Źródło:
;