Polska
Katedra polowa: Msza św. w intencji Wojska Polskiego z udziałem Pary Prezydenckiej
– Bez waszej służby nie czulibyśmy się bezpiecznie w naszym ojczystym domu – mówił do żołnierzy Wojska Polskiego biskup polowy Wiesław Lechowicz. Ordynariusz wojskowy przewodniczył Mszy św. w katedrze polowej, podczas której zawierzył Wojsko Polskie opiece Maryi i zaapelował o szacunek dla żołnierzy. We Mszy św. uczestniczył Prezydent RP Andrzej Duda, Zwierzchnik Sił Zbrojnych z małżonką.
Eucharystia rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru Wojska Polskiego i odegrania Mazurka Dąbrowskiego. Zebranych powitał bp Wiesław Lechowicz. Liturgię słowa przygotowali żołnierze Wojska Polskiego.
W homilii bp Lechowicz powiedział, że Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest celebracją chwili, w której Maryja przeszła „ze sceny tego świata” z ciałem i duszą do nieba. Przynoszone do świątyni „kwiaty swym pięknem mają nas zachęcić do pięknego życia uwieńczonego niebem, a zioła zachęcić do troski o zdrowie podczas ziemskiej wędrówki”. – Czy ziemia jest tylko drogą wiodącą do nieba? A może są chwile i sytuacje pozwalające nam już na tej ziemi doświadczyć smaku nieba, a więc tej rzeczywistości, w której jest obecny Bóg i Jego wyznawcy; w której panuje pokój niczym niezakłócony i radość niczym nieograniczona? – zastanawiał się biskup polowy.
Jego zdaniem spotkanie Marii z Elżbietą było przykładem spotkania nieba na ziemi. – Jedna i druga wypełniona była pokojem i radością. Elżbieta skierowała do Maryi słowa zachwytu z powodu Jej przyjścia i wyznała, że z radości poruszyło się dziecko w jej łonie. Maryja natomiast wypowiedziała słowa „Magnificat” naznaczone głęboką wdzięcznością za wielkie rzeczy, jakie Jej Bóg uczynił: „Wielbi dusza moja Pana i raduje się duch mój”. Scena nawiedzenia sugeruje w ten sposób, że doświadczenie nieba jest możliwe tam, gdzie jest miłość, służba bezinteresowna, wzajemna pomoc – powiedział.
Jak podkreślił bp Lechowicz Święto Wojska Polskiego „stwarza okazję, by za służbę w stylu Maryi podziękować żołnierzom. – Dziękujemy za Waszą bezinteresowność, ofiarność, gotowość do poświęcenia nawet własnego życia. Pełni uznania jesteśmy dla Waszej dyspozycyjności i spieszenia z pomocą tam, gdzie Ojczyzna i pojedynczy człowiek potrzebuje wsparcia. Bez Waszej służby nie czulibyśmy się bezpiecznie w naszym ojczystym domu – powiedział. Życzył wojskowym, aby cieszyli się szacunkiem i siłą.
Biskup polowy powiedział, że „droga do doświadczenia nieba na ziemi i do zamieszkania w niebie po przekroczeniu progu śmierci prowadzi przez posłuszeństwo Bożemu słowu i zaufanie okazywane Bogu”. – Bądźcie zatem nadal wierni, drodzy żołnierze, tradycji oręża polskiego, związanej nierozerwalnie z wiarą w Boga i bliskością Maryi. Owszem, historia niestety zna przypadki, kiedy w imię Boga wypowiadano i toczono wojny, ale zdecydowana większość wojen była spowodowana przez ludzi, którzy samych siebie postawili w miejsce Boga lub przeciw Bogu – powiedział. Jako przykład wskazał II wojnę światową i uzurpację przez przywódców nazistowskich Niemiec i sowieckiej Rosji boskich prerogatywy.
Na koniec zawierzył żołnierzy Wojska Polskiego opiece Matki Bożej. – Niech Maryja Wniebowzięta dodaje nam wszystkim sił do pokonywania naszych słabości i do wiernej służby naszej Ojczyźnie, byśmy w ten sposób mogli kiedyś doświadczyć życia w tej Ojczyźnie, którą nazywamy niebem – powiedział.
Eucharystię koncelebrowali bp Franciszek Rabek, biskup polowy armii słowackiej, bp Marek Marczak, sekretarz generalny KEP oraz kapelani Ordynariatu Polowego.
We Mszy św. uczestniczył Prezydent RP Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Obecni byli także wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, szef BBN Jacek Siewiera, generałowie WP z gen. Wiesławem Kukułą, Szefem Sztabu Generalnego, oficerowie, żołnierze, pracownicy wojska, weterani misji pokojowych i kombatanci oraz rodziny wojskowe.
Po Komunii świętej bp Lechowicz poświęcił zioła przyniesione przez wiernych do katedry. Życzenia żołnierzom złożyli także abp Jerzy Pańkowski, prawosławny ordynariusz wojskowy i ks. płk Tomasz Wola z ewangelickiego duszpasterstwa wojskowego.
Po Mszy św. przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbędzie się uroczysta zmiana posterunku honorowego oraz ceremonia złożenia kwiatów. O godz. 14 rozpocznie się defilada wojskowa, a wieczorem w kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze będzie miał miejsce apel z udziałem żołnierzy Wojska Polskiego.
Święto Wojska Polskiego obchodzone jest w rocznicę Bitwy Warszawskiej, decydującej bitwy wojny polsko-bolszewickiej, która rozegrała się w dniach 13–25 sierpnia 1920 r. na przedpolach stolicy. Jest określana mianem „Cudu nad Wisłą” i uznawana za jedną z najważniejszych bitew w historii świata. Bitwa zadecydowała o zachowaniu przez Polskę dopiero co zdobytej niepodległości i zatrzymała marsz rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią.
W okresie II Rzeczpospolitej, od 1923 r. dzień 15 sierpnia był obchodzony jako Święto Wojska Polskiego. Od 1947 r. Święto Wojska Polskiego zostało przeniesione na 12 października (rocznica bitwy pod Lenino). Ustawą Sejmu z dn. 30 lipca 1992 r. przywrócono Święto Wojska Polskiego na dzień 15 sierpnia.