Imieniny: Tomasza, Maurycego, Joachima

Wydarzenia: Światowy Dzień Bez Samochodu

Świat

Katedra w Kolonii otrzyma nową relikwię św. Jana Pawła II

relikwie świętego jana pawła drugiego fot. Mazur/Episkopat.pl/Flicr.com

Katedra w Kolonii otrzyma wkrótce nową relikwię św. Jana Pawła II, która zastąpi skradziony w czerwcu fragment tkaniny z kroplą krwi papieża - poinformowała we wtorek archidiecezja kolońska. Relikwia jest prezentem od abp. Kolonii Rainera Marii Woelki.

 

"To rzeczywiście nadzwyczajny prezent, którego się nie spodziewaliśmy. Ból po stracie pierwszej relikwii nie minął, ale cieszymy się, że nowa relikwia trochę ten ból uśmierzy" - powiedział proboszcz katedry ks. Gerd Bachner.

Abp Woelki otrzymał relikwię na swoje 60. urodziny od metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza.

Zanim wierni będą mogli zobaczyć relikwię, upłynie jednak jeszcze trochę czasu - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej arcybiskupstwa. Rzeźbiarz Bert Gerresheim musi wbudować kapsułę w relikwiarz. Oficjalne przekazanie relikwii nastąpi podczas uroczystej ceremonii w katedrze.

Nieznany sprawca lub sprawcy skradli poprzednią relikwię na początku czerwca. Uszkodzili relikwiarz przymocowany do ściany w północnej części nawy poprzecznej kościoła i zabrali szklaną kapsułę z fragmentem materiału nasączonego krwią papieża. Sprawców kradzieży do tej pory nie ujęto. Apele proboszcza o zwrot relikwii też nie przyniosły rezultatu.

Wysoki na 40 cm, bogato zdobiony, wykonany z pokrytego srebrem brązu relikwiarz przedstawia Jan Pawła II wspartego na krzyżu papieskim przed jednym z portali katedry. Wykonany został na pamiątkę wizyty polskiego papieża w kolońskiej świątyni w listopadzie 1980 roku.

Katedra Świętego Piotra i Najświętszej Marii Panny w Kolonii należy do najważniejszych katolickich świątyń w Niemczech. Najcenniejszym obiektem katedry jest relikwiarz Trzech Króli, arcydzieło średniowiecznej sztuki złotniczej.

;