Imieniny: Antoniny, Radoslawa, Dawida

Wydarzenia: Narodowy dzień pamięci żołnierzy wyklętych

Kulturalnie

Każdy może spełnić swoje muzyczne marzenia

 fot. Łukasz Kaczyński

Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko” już po raz piętnasty organizuje Festiwal Zaczarowanej Piosenki. - To projekt, który uskrzydla, motywuje i zaraża dobrą energią. Ale przede wszystkim zmienia wizerunek osób z niepełnosprawnościami - podkreśla prezes Fundacji, Anna Dymna.

Wspominając początku festiwalu, który Anna Dymna wymyśliła z Martą Kądzielą i Mateuszem Dzieduszyckim, aktorka zaznacza, że nie wszyscy podchodzili z entuzjazmem do tego, by niepełnosprawni rywalizowali ze sobą w sposób profesjonalny i bez żadnych taryf ulgowych.

- Ale bardzo często spotykałam się z głosem samych osób z niepełnosprawnościami, które mówiły, że fakt, iż niczego się od nich nie wymaga, jest uwłaczający. Wskazywali przy tym, że też mają pasję, marzenia i chcą rozwijać swoje talenty. Festiwal Zaczarowanej Piosenki sprawił, że na scenie widzimy śpiewających ludzi - gwiazdy znane i te, które rodzą się w ich świetle. Przy tym, w radości śpiewania, wszelkie kalectwo, wózek czy niepełnosprawność znika - opisuje.

Anna Dymna zauważa, że możliwość pokazania swoich wokalnych pasji i talentów w ramach Festiwalu Zaczarowanej Piosenki zmienia nie tylko osoby niepełnosprawne, ale wpływa także na całe społeczeństwo.

- Mamy jeden świat, bez podziału na ludzi sprawnych, niepełnosprawnych. Musimy dostrzec to, że możemy siebie nawzajem wzbogacać. Trzeba tylko tego chcieć i próbować nawiązywać z sobą serdeczne więzi - wyjaśnia.

Do konkursu zaproszeni są soliści (z rywalizacji wykluczone są zespoły wokalne i muzyczne), którzy posiadają ważne orzeczenie o niepełnosprawności. Chętni mogą nadsyłać swoje zgłoszenia do 18 marca na adres: Biuro Festiwalowe Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, Telewizja Polska, ul. J.P. Woronicza 17, 00-999 Warszawa (koniecznie z dopiskiem: Festiwal Zaczarowanej Piosenki).

Oprócz formularza zgłoszeniowego przysłać trzeba również płytę DVD zawierającą 2-6-minutowe nagranie (obraz i dźwięk) "na żywo" jednej piosenki z repertuaru w języku polskim. Wykonaniu może towarzyszyć akompaniament, półplayback lub śpiew a capella. Śpiewający będą ze sobą konkurować w dwóch kategoriach wiekowych: od 10 do 16 lat i powyżej 16 lat.

Po terminie nadsyłania zgłoszeń wybrane zostaną 32 osoby, które zaproszone zostaną na półfinał przewidziany na 18 maja. Dwanaścioro najlepszych śpiewających wystąpi następnie z artystami polskiej sceny muzycznej na krakowskim koncercie finałowym wydarzenia, który odbędzie się 15 czerwca.

Co ważne od tego roku „dorośli” laureaci z roku 2010 i lat wcześniejszych znów mogą zgłosić się do Festiwalu Zaczarowanej Piosenki. - Magia Festiwalu Zaczarowanej Piosenki polega jeszcze na tym, że wielu uczestników tego konkursu nie chce go wygrywać, gdyż dotychczas zgodnie z regulaminem, laureaci nie mogli wziąć w nim udziału ponownie. Ale te zasady zmieniły się - podkreśla Anna Dymna.

Zwycięzcy finału festiwalu w obu kategoriach wiekowych otrzymają Statuetki Zaczarowanego Ptaszka oraz nagrody pieniężne w wysokości odpowiednio 24 tys. zł, 10 tys. zł i 5 tys. zł. – Jeśli ktoś się jeszcze waha, chcę mu powiedzieć, by z odwagą sięgał po swoje marzenia i cierpliwie je realizował. Nie wolno tracić wiary w siebie. Czternaście edycji Festiwalu Zaczarowanej Piosenki udowadnia to w pełni. Czeka na Was cała, ogromna już rodzina tego wydarzenia - zachęca do udziału Anna Dymna.

Wydarzenie powstaje od 15 lat dzięki współpracy Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko", Telewizji Polskiej SA oraz Narodowego Centrum Kultury. Szczegółowe informacje o festiwalu oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie www.mimowszystko.org.

Oceń treść:
Źródło:
;