Imieniny: Iwony, Dezyderego, Kryspina

Wydarzenia: Światowy Dzień Żółwia

Świat

Kijów: metropolita podległy Moskwie w obronie więzionej w Rosji Ukrainki

 fot. ВО Свобода / wikipedia.org

Do więzionej w Rosji Ukrainki Nadieżdy Sawczenko zaapelował o przerwanie trwającej już ponad miesiąc głodówki protestacyjnej metropolita kijowski Onufry. Hierarcha ten podlega jurysdykcji patriarchatu moskiewskiego.

 

Metropolita Onufry określił Nadieżdę Sawczenko mianem człowieka pełnego męstwa. W trosce o jej zdrowie zwrócił się do niej o przerwanie głodówki. Ta Ukrainka, żołnierz ochotnik batalionu „Ajdar” walczącego na wschodzie kraju, w lipcu ubiegłego roku wpadła w ręce armii rosyjskiej. Została oskarżona o współudział w zabójstwie dwojga rosyjskich dziennikarzy wojennych i obecnie toczy się przeciwko niej śledztwo. Na znak protestu 12 grudnia Nadieżda rozpoczęła głodówkę protestacyjną przeciw przetrzymywaniu jej w rosyjskim areszcie.

Warto podkreślić, że apelujący o przerwanie głodówki metropolita kijowski Onufry określa ukraińską lotniczkę jako człowieka mężnego i prosi ją, aby dla dobra własnego oraz swoich najbliższych i ojczyzny zachowała zdrowie. Nie pierwszy już raz prawosławny hierarcha ukraiński podległy patriarchatowi moskiewskiemu wyraża solidarność z dążącymi do samodzielnego bytu państwowego obywatelami Ukrainy.

Źródło:
;