Imieniny: Lucji, Wilhelma, Doroty

Wydarzenia: Dzień Stoczniowca i Marynarza

Jan Paweł II na dziś

 fot. materiały prasowe

Nietypowy sposób na uczczenie 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II zaproponowało Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej i Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie. Zachęcają oni młodych do udziału w sportowo-charytatywnej akcji #wymagamODsiebie.

Inicjatywa polega na tym, by w maju z okazji okrągłego jubileuszu urodzin papieża Polaka przebyć 100 km w ramach biegania, jazdy na rowerze bądź na rolkach. Jak tłumaczy ks. Sebastian Kowalczyk, diecezjalny duszpasterz młodzieży, organizatorom zależy, aby młodzież w wyjątkowy sposób przeżyła urodziny św. Jana Pawła II.

- Akcja to zachęta do podjęcia aktywności fizycznej w myśl słów Ojca Świętego: „Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali”. Większość inicjatyw, która miała nam pomóc przypomnieć sobie osobę papieża Polaka, została odwołana, więc stwierdziliśmy, że zwrócimy uwagę na jego nauczanie w taki sportowy sposób - podkreśla kapłan.

Dopowiada, że św. Jan Paweł II zawsze wskazywał, jak młodzi ludzie są mu bliscy. - Widział w nich przyszłość. I dbał także o nią. Wiedział jak ważna jest troska o rozwój, stawianie sobie wymagań i tworzenie wspólnoty. Stąd w duchu jego nauczania zorganizowaliśmy pomysł wspólnego zbierania kilometrów. W końcu w zdrowym ciele, zdrowy duch - stwierdza ks. Kowalczyk.

Przyznaje przy tym, że inicjatywa dopasowuje się do zmieniających restrykcji z racji trwającej pandemii. - Kiedy zalecane było maksymalne pozostawanie w domach, prowadziliśmy akcję online #mimodrzwizamkniętych. Aktualny pomysł stanowi z kolei odpowiedź na to, że w ramach łagodzenia restrykcji można już uprawiać sport, zachowując właściwe środki bezpieczeństwa - zaznacza.

Ks. Mateusz Hosaja, kustosz Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie, dodaje, że papież Polak miał ogromny dar gromadzenia przy sobie ludzi, także młodych. - Inicjatywa podjęta przez duszpasterstwo młodzieży pokazuje, że to dzieło wciąż trwa. Już kolejne pokolenie młodzieży zbiera się przy świętym Papieżu, stawiając sobie wymagania i ucząc się w sposób odważny realizować swoją młodość - ocenia.

Efektami swoich wysiłków jeżdżący lub biegający mogą się podzielić na facebookowej grupie „#wymagamODsiebie - 100km na urodziny JP2”, co ma być dla nich dodatkową motywacją. Co więcej, młodzi jednocześnie wspierają udziałem w inicjatywie osoby niepełnosprawne.

- Chcemy, by podejmowanie tego wysiłku nie zostawało tylko dla uczestników akcji. Każdy swoją aktywnością fizyczną zamienia kilometry na kilka groszy i dzięki sponsorom te środki zostaną przekazane na rzecz potrzebujących - zachęca ks. Kowalczyk.

W ciągu długiego weekendu majowego do akcji przystąpiło blisko 100 osób, które łącznie przebyły już ponad 3,5 tys. km. Szczegółowe informacje o akcji, poza jej facebookowym profilem, są dostępne także na stronie www. mlodzi.diecezja.pl.

Oceń treść:
Źródło:
;