Imieniny: Aurelii, Wladyslawa, Kleofasa

Wydarzenia: Dzień Głuchych i Języka Migowego

Aktywnie

 fot. Łukasz Kaczyński I Bieg Papieski

W niecodzienny sposób stypendyści Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" przypominali w sobotę 14 października postać św. Jana Pawła II, a także kwestowali na swoje stypendia. Wspólnie ze Stowarzyszeniem "I Ty możesz być wielki" zorganizowali I Bieg Papieski, który promował aktywność fizyczną i przypomniał postać św. Jana Pawła II.

Na terenie Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" w Krakowie  w sobotni poranek zgromadziło się blisko 70-ciu miłośników sportowych rywalizacji. "Jest troszkę chłodno, ale to nie przeszkadza. Istotne jest dlaczego się tutaj znaleźliśmy. Oczywiście po to, by zadbać o kondycję, ale także po to, by wesprzeć zdolną młodzież w jej dalszym kształceniu" - przyznała studentka Monika.

Każdy bowiem z uczestników składał opłatę startową w formie „cegiełki” na rzecz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Datki te zbierano w celu pokrycia kosztów organizacji wydarzenia oraz by wesprzeć program stypendialny dla uzdolnionej młodzieży z ubogich rodzin, prowadzonego przez Fundację. W zamian biegacze otrzymywali numerowany certyfikat uczestnictwa.

"Staram się biegać we wszystkich biegach społecznych. Jest to ciekawa impreza, bo jest nieduża. Bardziej rodzinna, gdzie można poczuć ducha wspólnoty. A to przecież było ważne dla św. Jana Pawła II, który temu biegowi patronuje" - przyznał z kolei pan Mateusz ze Skawiny.

Organizatorzy biegu podkreślali, że wydarzenie jest wyjątkowym sposobem na to, by postać św. Jana Pawła II znów została przypomniana. A także, by krzewić wartości kultury fizycznej wśród społeczeństwa.

"Papież z Polski kochał sport, dlatego chcemy tutaj promować zasady fair-play, a także uczyć takiej formy radosnego spędzania czasu z drugim człowiekiem. Mamy nadzieję, że Jan Paweł II mocno nam kibicuje z nieba" - powiedziała Edyta Szporko, rzecznik krakowskiej wspólnoty stypendystów.

Biegacze mieli do pokonania dystans o długości 5 kilometrów. W kategorii mężczyzn wygrał Kamil Wojnicki, natomiast najszybszą wśród pań okazała się Katarzyna Polak.
"Biegniemy tu w świętym miejscu, poświęconym papieżowi Polakowi. A pamiętamy jak bardzo lubił on jazdę na nartach i wycieczki w górach. Ukazywał sport zawsze jak coś co rozwija człowieka i jednoczy z innymi. Tutaj mogliśmy pobiec i zarazem wesprzeć stypednia dla młodych, a więc zrobiliśmy wszystko to, czego nas uczył" - powiedziała po biegu zwyciężczyni. Kamil Wojnicki dodał z kolei, że społeczność biegaczy zawsze chętnie włącza się w akcje charytatywne towarzyszące różnym wydarzeniom sportowym.

Sobotni bieg zorganizowali krakowscy stypendyści Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" we współpracy ze Stowarzyszeniem "I Ty możesz być wielki". Patronat honorowy nad I Biegiem Papieskim sprawował abp Marek Jędraszewski.

Oceń treść:
Źródło:
;