Imieniny: Eleonory, Fortunata, Roberta

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Kulturalnie

kino na dachu fot. MCK

Jak co roku w wakacje Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza na Kino na dachu MCK.

 

W poprzednich latach na tarasie widokowym MCK prezentowano kino czeskie, izraelskie, chorwackie i tureckie. Tym razem organizatorzy proponują przyjrzenie się bliżej Bałkanom w związku z wystawą “Skopje. Miasto, architektura i sztuka solidarności” w Galerii MCK. 

Wstęp na pokazy jest wolny, obowiązują wejściówki dostępne na stronie evena.pl oraz w kasie Galerii MCK na tydzień przed danym pokazem. 

 

Harmonogram projekcji:

  • 25 lipca (czwartek), godz. 20.30 | Zanim spadnie deszcz (Pred dozhdot), reż. Milčo Mančevski, 1994

Zanim spadnie deszcz to dramat wojenny produkcji macedońsko-francusko-brytyjskiej, który przedstawia trzy powiązane ze sobą historie okresu konfliktów między Macedończykami a Albańczykami. Losy Albanki Zamiry, macedońskiego fotografa oraz emigranta-fotoreportera Aleksandra. Reżyser bawi się chronologią, nagina czas filmowy do granic możliwości dając widzom szansę na dostrzeżenie tego, czego nie widać na pierwszy rzut oka. Jeden z najważniejszych filmów dotyczących konfliktów etnicznych na Bałkanach.

Milčo Mančevski (1959) – macedoński reżyser i scenarzysta filmowy. Zanim spadnie deszcz to jego najsłynniejszy film, za którego otrzymał Złotego Lwa na MFF w Wenecji i nagrodę publiczności Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Jako pierwszy z macedońskich filmów nominowany do Oskara w 1995 roku w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Sam reżyser otrzymał za ten film nagrodę specjalną Davida di Donatello oraz nagrodę za najlepszy debiut reżyserski na MFF w Sao Paulo. Inne jego filmy to Proch i pył (2001), Cienie (2007), Matki (2010).
 

  • 8 sierpnia (czwartek), godz. 20.30 | Aleksander (Alexander), reż. Oliver Stone, 2004

Aleksander to amerykański film fabularny przedstawiający historię jednego ze strategów i władców Aleksandra III Macedońskiego. Film poza pokazaniem historii człowieka, który wraz ze swoją niezwyciężoną grecką i macedońską armią zdołał opanować prawie cały współczesny mu świat, przedstawia także skomplikowane relacje, jakie łączyły go z matką Olimpias, ojcem – królem Filipem II, a także jego przyjacielem, kochankiem i zarazem dowódcą wojsk Hefajstionem.

Oliver Stone (1946) – amerykański reżyser filmowy, scenarzysta i producent, jedenastokrotnie nominowany do Oskara (otrzymał trzy), zdobył także trzy Złote Globy. Jego praca na Uniwersytetach w USA zaowocowała wydaniem esejów nt. filmów, kultury, polityki i historii w książce Oliver Stone’s USA: Film, History and Controversy, tuż obok esejów Stephena E. Ambrose’a i George’a S. McGoverna. 

 

  • 22 sierpnia (czwartek), godz. 20.30 | Grbavica (Grbavica), reż. Jasmila Žbanić, 2007

Grbavica to bośniacki dramat przedstawiający historię samotnej matki Esmy, wychowującej córkę Sarę. Akcja dzieje się w Grbavicy, dzielnicy Sarajewa, dziesięć lat po wojnie, na terenie dawnego obozu jenieckiego. Esma na co dzień zmaga się z traumą przeszłości, stara się utrzymać córkę w przekonaniu, że jej ojciec to bohater, który zginął w walce o Bośnie. Dojrzewanie córki, problemy życia codziennego wciąż boleśnie odwołują się do tego tragicznego okresu. Stawienie im czoła jest jednoznaczne z zaakceptowaniem okrutnej i traumatycznej prawdy od, której kobieta wciąż ucieka. W 2006 film został zgłoszony do rywalizacji o Oscara w kategorii filmu nieanglojęzycznego, ale nie otrzymał nominacji. 

Jasmila Žbanić (1974) – bośniacka reżyserka i scenarzystka. Otrzymała Złotego Niedźwiedzia na MFF w Berlinie za film Grbavica. Inny jej film w polskiej dystrybucji to Jej droga (2010) oraz Dla tych, co nie mogą mówić (2013).

 

  • 29 sierpnia (czwartek), godz. 20.30 – Macedończyk, reż. Petro Aleksowski, 2013

Macedończyk to polski film dokumentalny opowiadający historię dzieci pochodzenia greckiego i macedońskiego, które w czasie wojny domowej w Grecji zostały ewakuowane do Polski. Po zakończeniu wojny rząd Gracji zakazał dzieciom powrotu do domu. Jednym z nich był Mito Klawczow, któremu nigdy nie udało się wrócić do ojczyzny. Film pokazuje jego syna Petro, w podróży tropem ojcowskich korzeni i jego utraconej tożsamości. Film uzyskał Nagrodę Młodego Kina im. Juliusza Machulskiego w kategorii dla najlepszego filmu na 13. Gdańsk DocFilm Festival.

Przed pokazem filmu zapraszamy na prelekcję reżysera nt. historii jego ojca i innych dzieci pochodzenia greckiego i macedońskiego.

Oceń treść:
;