Imieniny: Jerzego, Wojciecha

Wydarzenia: Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Świat

„Kocham Polskę” – podsumowanie konferencji prasowej w ramach Kongresu Młodzieży Polonijnej

biskup Piotr Turzyński fot. Episkopat.pl

Czy młoda Polonia jest patriotyczna? O bohaterach, przykładach dla młodzieży, o byciu ambasadorem Polski, konkursie literackim. O tym dyskutowano na konferencji prasowej w ramach Kongresu Młodzieży Polonijnej.

 

Jak zawsze w centrum Kongresu Młodzieży Polonijnej byli młodzi – mówił na rozpoczęcie konferencji bp Piotr Turzyński, delegat Konfenrencji Episkopatu Polski ds. Duszpsterstwa Emigracji Polskiej – kwestia przekazywania im tradycji wiary i pracy z nimi. Biskup zwrócił uwagę na potrzebę przybliżania młodzieży polskich patriotów podajac przykład sługi bożej Wandy Malczewskiej i bł. Natalię Tułasiewicz.

Pan Sławomir Kowalski, dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą w MSZ przybliżył zadania jakie pełni na rzecz naszych rodaków. Podkreślił też rolę Kościoła katolickiego w podtrzymywaniu dziedzictwa, tożsamości i wartości polskich.

Aleksandra Samula, przedstawicielka Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży podsumowała tegoroczny KMP, który odbył się 3 grudnia. Opowiedziała o ciekawych świadectwach młodych ludzi, którymi dzielili się w czasie warsztatów kreatywności. W obradach Kongresu w formule online wzięli udział przedstawiciele wielu krajuów z Europy, a także USA i Australii.

O potrzebie rozwijania umiejętności dziennikarskich wśród młodzieży polonijnej opowiedziała Barbara Krumholc. Uczestniczka warsztatów podkreśliła również możliwość wykorzystywania nabytych umiejętności w posługiwaniu się m. in. miediami społecznościowymi będcymi doskonała przestrzenia do dzielenia się wartościami ewanelicznymi i patriotycznymi.

W czasie konfenrencji zostały podane wyniki konkursu literackiego „Kocham Polskę”, w którym wzięła udział młodzież z wielu krajów. Decyzja komisji konkursowej ogłoszono jego laureatów. Zwycięzczynia okazała się Rusłana Chalikowa z Uzbekistanu. Drugie miejsce zajęła Michalina Chrobot z Niemiec, ta trzecieJarosław Samokhval z Kazachstanu.  Również dodatkowo postanowiono wyróżnić dwie prace, których autorami byli Ostap Hnat z Ukrainy i Antonia Iwańska z Austrii.

Konkurs odbył się w aspekcie wartości patriotycznych, historycznych, troski o ojczyznę, gdzie zwrócono uwagę, że poszanowanie środowiska naturalnego też jest szanowaniem swojej ojczyny.

Obok nagród rzeczowych sfinansowanych przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Zielonogórsko – Gorzowskiej została ufundowana przez MSZ nagroda główna, dzięki której zwycięzca konkursu w czasie wakacji odwiedzi Polskę.

Konferencję, która obyła się 29 grudnia, prowadził Marek Staroń, redaktor Ekologicznej Agencji Informacyjnej ekomaika.pl Projekt „Bóg, Honor, Ojczyzna”, w ramach którego odbywały się prezentowane działania został sfinansowany ze środków KPRM.

Źródło:
;