Imieniny: Bazylego, Elwiry, Michala

Wydarzenia: Światowy Dzień Krwiodawstwa

Książka

kolacja z papieżem fot. Wydawnictwo Literackie

W książce Jasia Gawrońskiego „Kolacja z papieżem” właśnie opublikowanej przez Wydawnictwo Literackie dwa wywiady Jasia Gawrońskiego z Janem Pawłem II po raz pierwszy drukowane są w formie jednego spójnego tekstu – łącznie z tymi fragmentami, które wcześniej były wyłączone ze względu na ich prywatny i osobisty charakter.

 

„Kolacja z papieżem i inne historie” to zbiór wywiadów Jasia Gawrońskiego z osobami, które niejednokrotnie zmieniały historię świata. Kubański dyktator Fidel Castro, zamordowany w 1965 r. charyzmatyczny przywódca czarnych muzułmanów – Malcolm X, Żelazna Dama Margaret Thatcher i ludzie znaczący dla rozwoju kultury i ekonomii, np.  György Lukács węgierski filozof marksistowski oraz Giovanni Agnelli włoski przemysłowiec z rodziny właścicieli imperium Fiata.

W centrum książki znajduje się jednak rozmowa z Janem Pawłem II – to najobszerniejszy wywiad z papieżem i absolutnie wyjątkowy, ponieważ dotyczący spraw wykraczających poza zagadnienia religijne.

Jaś Gawroński był dwa razy zapraszany przez papieża na kolację w 1988 i 1992 roku. Rozmowy dotyczyły aktualnej sytuacji Europy i świata, źródeł systemu komunistycznego i kapitalizmu, procesu obalania komunizmu, sensu zjednoczonej Europy i roli Kościoła na świecie.

Enzo Bettiza we wstępie do książki tak pisze o wywiadach z Janem Pawłem II: „Po marksistowskich prześladowaniach, które sprowadziły wszystkie rodzaje chrześcijaństwa w Europie Wschodniej do stanu półniewolnictwa, po niedawnej inkubacji dzikiego kapitalizmu, wypełniającego postmarksistowską pustkę wielbieniem złotego cielca, polski papież dostrzega drogę ratunku w odrodzeniu słowiańskiego chrześcijaństwa wyzbytego różnic wyznaniowych. Dwa tysiące lat po przybyciu z Azji do Europy apostołów Chrystusa Jan Paweł II zdaje się odkrywać w Słowianach nowy naród wybrany, dziedzica ludu Izraela, Boże narzędzie nowej ewangelizacji całej Europy, upokorzonej negatywnymi skutkami laicyzacji i konsumpcyjnego hedonizmu. Moim zdaniem pół-Słowianin Gawroński potrafił odsłonić przed nami samo sedno fenomenu polskiego papieża. Należą mu się nasze podziękowania za utrwalenie na papierze tego tak wspaniałego i niezapomnianego świadectwa.

 


Wydawnictwo Literackie i Centrum Jana Pawła II zapraszają na konferencję prasową z udziałem kard. Stanisława Dziwisza i Jasia Gawrońskiego, która odbędzie się w środę 17 maja o godzinie 11.00 w Centrum Jana Pawła II przy ul. Totus Tuus 34 w Krakowie.

Podczas konferencji Jaś Gawroński, znany włoski dziennikarz i polityk, przekaże na ręce kard. Stanisława Dziwisza taśmy magnetofonowe, na których zarejestrował swoje spotkania i rozmowy z Janem Pawłem II. Wywiady te odbyły się przy kolacji w prywatnych apartamentach Ojca Świętego w roku 1988 i 1992. Pierwsza rozmowa toczyła się po polsku, druga po włosku – efektem tych spotkań były dwa głośne wywiady, które obiegły prasę na całym świecie, wzbudzając kolosalne zainteresowanie.

Kasety z nagraniami będę przekazane do archiwum Centrum Jana Pawła II w Krakowie.

 


Jan Gawroński (ur. 1936 r.) – włoski dziennikarz i polityk, syn polskiego dyplomaty Jana Gawrońskiego i włoskiej pisarki, działaczki społecznej, Luciany Frassati, która w czasie wojny pomagała wielu ludziom w ucieczce z okupowanej Polski; siostrzeniec Piera Giorgia Frassatiego, zmarłego w wieku dwudziestu czterech lat na chorobę Heinego-Medina, który za swoje życie spędzone w służbie biednym i chorym został w 1990 roku beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II.

Po ukończeniu studiów prawniczych w Rzymie Jaś Gawroński rozpoczął karierę dziennikarską w Warszawie. Pracował dla dziennika „La Stampa”, który założył jego dziadek Alfredo Frassati. Był korespondentem telewizji włoskiej w Nowy Jorku, Paryżu, Moskwie i Warszawie. Jest autorem licznych artykułów prasowych, które ukazywały się w najważniejszych dziennikach światowych, jak „New York Times” i „Herald Tribune”, napisał też kilka książek.

W 2015 roku uhonorowano go prestiżową Premio Biagio Agnes za całokształt dorobku dziennikarskiego. „Kolacja z papieżem…” została nagrodzona prestiżową Premio Internazionale Capalbio i najważniejszą włoską nagrodą dziennikarską Premio Estense.

Od lat osiemdziesiątych zaangażowany w politykę – zasiadał w Parlamencie Europejskim i włoskim senacie, współpracował z Silviem Berlusconim. Był także członkiem rady miejskiej Turynu i członkiem rady regionu Piemont. W latach 2011-2015 Jaś Gawroński pełnił funkcję prezesa fundacji Quadriennale w Rzymie.

Zdrobniałą formę imienia – Jaś – przyjął zgodnie ze zwyczajem włoskim i zapisem w dokumentach.

Oceń treść:
Źródło:
;