Imieniny: Jaromira, Justa, Justyny

Wydarzenia: Światowy Dzień Raka Krwi

Wspomnienia

Kolędowa inauguracja 100. rocznicy urodzin papieża Polaka

 fot. Łukasz Kaczyński

W sobotę 4 stycznia w Operze Krakowskiej odbył się wyjątkowy koncert kolęd. Wieczorne wydarzenie pt. „Śpiewajmy i Grajmy Mu! XI Kolędowanie z Janem Pawłem II” było również uroczystym rozpoczęciem obchodów 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły przypadającej w tym roku.

 

- Kolędy to nasza kultura narodowa i chrześcijańska, dlatego Polacy lubią kolędować. Pastorałki i kolędy uwielbiał także śpiewać papież Polak, stąd myślę, że z miłości właśnie do niego, wydarzenie cieszy się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem - podkreśliła Agata Szuta, dyrektor Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie, organizatora koncertu.

Jak dodała spotkanie jest również wyjątkową inauguracją roku 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. Tak rzeczywiście było, gdyż przybyli do Opery Krakowskiej byli świadkami prapremiery hymnu poświęconego upamiętnieniu tego jubileuszu pt. „Nie zastąpi Ciebie nikt”, do którego muzykę skomponował Romuald Lipko, a słowa napisał Marek Dutkiewicz.

Na ekranie widzowie zobaczyli i usłyszeli m.in. Mateusza Ziółko, Wojciecha Cugowskiego, Kasię Moś czy Natalię Rubiś. Utwór mówiący o wielkich zasługach papieża Polaka, jak i jego wyjątkowym podejściu do bliźnich, spotkał się z wielkimi owacjami.

Na krakowskim kolędowaniu obecny był również prezes Centrum Jana Pawła II, ks. Mateusz Hosaja. - Ten rok to niezwykła szansa na to, by jeszcze raz przypomnieć sobie papieża z Polski, jego dzieło, spuściznę i osobowość, które wnoszą niezwykłą nadzieję w życie każdego człowieka. Czasem można również przy „takim przypominaniu” natrafić na coś kompletnie nowego, co może zainspirować do zmian i konkretnego działania w codzienności - wskazał.

Dla publiczności wystąpiły dwa zespoły - trio „Tre Voci” oraz trio „Sopranissimo” - którym akompaniamentowała orkiestra „Arte Symfoniko”. Artyści wspólnie z widzami odśpiewali m.in. „Bóg się rodzi”, „Cichą noc”, „Let it snow” czy „Hej, w dzień narodzenia”.

- Jan Paweł II był człowiekiem kultury i cieszymy się bardzo, że naszą pasją możemy go upamiętnić. Czujemy się pokoleniem papieża Polaka, a ja osobiście mogłem spotkać go w Castel Gandolfo. To był człowiek, który nauką, słowami i czynami naprawdę jednoczył ludzi i co ważne - robi to nadal - przyznał jeden z wykonawców, Miłosz Gałaj.

Podczas wydarzenia odczytano także list, który do uczestników skierował prezydent Polski, Andrzej Duda. - Spotykamy się, by dać wyraz żywym uczuciom, które budzi w naszych sercach pamięć o papieżu Polaku. Ten uroczysty koncert ma wymiar szczególny. Odbywa się na początku roku 2020, który w związku z 100. rocznicą urodzin Karola Wojtyły, w Polsce będzie obchodzony jako Rok św. Jana Pawła II - brzmiał jego fragment.

Odkrywanie na nowo św. Jana Pawła II przez wspólne kolędowanie pochwalił także kard. Stanisław Dziwisz. - Jego duchowość również bazowała na tradycji polskich kolęd. Śpiewał je od wieczerzy wigilijnej aż do 2 lutego i nimi się modlił i bardzo mocno je kontemplował. Cieszę się, że właśnie w taki sposób otwieramy przeżywanie 100. rocznicy jego urodzin. Musimy bowiem naprawdę wszyscy się starać, by ten depozyt wiary i osobowości Karola Wojtyły nie uległ zapomnieniu i byśmy umieli go wykorzystać dla budowania lepszego jutra - powiedział metropolita senior archidiecezji krakowskiej.

Oceń treść:
Źródło:
;