Imieniny: Kingi, Krystyny

Wydarzenia: Święto Policji

Wspomnienie św. Kingi, dziewicy

Solidarność

 fot. materiały organizatorów

Przez cały wrzesień trwała akcja „Kredkobranie”, której celem było zebranie przyborów szkolnych i materiałów plastycznych dla najmłodszego pokolenia Polaków mieszkających na Kresach. Aktualnie trwa sortowanie i liczenie zebranych darów.

Była to już 3. odsłona ogólnopolskiej akcji charytatywnej, którą organizuje Fundacja Ignatianum we współpracy z krakowskim Stowarzyszeniem „Korzenie”. - Z roku na rok akcja cieszy się coraz większą popularnością. To zasługa wielu ludzi dobrej woli, instytucji publicznych i firm z całej Polski. W tym roku otrzymaliśmy bardzo duże wsparcie również z sektora prywatnego - opisuje Tomasz Konturek, pomysłodawca i koordynator „Kredkobrania”.

Dary zbierane były głównie w szkołach, przedszkolach, firmach i parafiach w całej Polsce. – W pierwszych dniach października trafiły one do naszego krakowskiego magazynu. Teraz jesteśmy w trakcie sortowania i liczenia zebranych darów - relacjonuje Konturek.

W ubiegłym roku dzięki akcji pozyskano ponad 40 tysięcy sztuk darów, o łącznej wartości około 300 tysięcy złotych, w tym przyborów szkolnych, materiałów plastycznych i nowych egzemplarzy lektur i książek. W tym roku może zostać pobity kolejny rekord. - Szacuję, że sztuk darów może być ponad 60 tysięcy. Wszystkie dary są teraz liczone w naszym magazynie. Łącznie zajmują 18 dużych palet - informuje Konturek.

Istotnie, do sukcesu akcji przyczynił się niewątpliwe zasięg promocyjny. - Dziękujemy za zaangażowanie wszystkim mediom. Dziękujemy też Barbarze Nowak, małopolskiemu kuratorowi oświaty, która zachęciła innych kuratorów do poinformowania o naszej inicjatywie. W tym roku byliśmy również widoczni w całej Polsce na przystankach komunikacji miejskiej, w pociągach czy autobusach - wymienia Konturek.

Kredkobranie, oprócz zbiórki darów rzeczowych, jest wyrazem pamięci o najmłodszym pokoleniu Polaków, którzy mieszkają na Kresach. Dzieciach, które uczą się w polskich szkołach i dbają o polską kulturę, tradycję oraz polskie miejsca pamięci.

- Cieszymy się, że pandemia nie przeszkodziła w zbiórce. Po raz kolejny dzieci, młodzież, rodzice, seniorzy oraz społeczności szkolne z całej Polski pokazały, że chcą pomagać najmłodszemu pokoleniu Polaków, którzy mieszkają na Kresach. Chcą zadbać o najmłodszych ambasadorów polskości na Kresach i bez względu na okoliczności ich serca i życzliwość są otwarte i chętne o pomocy potrzebującym - podsumowuje Konturek.

Z powodu rozwoju epidemii koronawirusa, ze względów bezpieczeństwa, podjęto decyzję o wstrzymaniu wyjazdu z darami na Kresy. - Jest nam bardzo przykro, bo wiemy, że te dary są tam bardzo potrzebne - mówi Konturek, dodając, że dary na pewno trafia na Kresy, a organizatorzy wymyślą sposób, aby dzieci i młodzież zostały obdarowane zebranymi darami jak najszybciej.

Wciąż można dokonywać wpłat pieniężnych na konto Fundacji Ignatianum: 58 1750 0012 0000 0000 3880 7595 z dopiskiem Kredkobranie. Zebrane pieniądze przekazane zostaną na zakup darów, głównie lektur szkolnych i książek oraz transport darów na Kresy.

Patronat honorowy nad akcją objął m.in. abp Marek Jędraszewski - metropolita krakowski, Łukasz Kmita - wojewoda małopolski, Witold Kozłowski - marszałek województwa małopolskiego oraz ks. prof. dr hab. Józef Bremer SJ - rektor Akademii Ignatianum w Krakowie. 

Oceń treść:
Źródło:
;