Imieniny: Tekli, Boguslawa, Linusa

Wydarzenia: Dzień Spadającego Liścia

Solidarność

Kolejne mieszkanie wspierane od Dzieła Pomocy św. Ojca Pio

 fot. Freeimages.com

Dzieło Pomocy św. Ojca Pio w Krakowie otworzyło kolejne, już 12. mieszkanie wspierane, w którym osoby mieszkające na ulicy uczą się wychodzić z bezdomności. Niebawem rozpocznie też nowy projekt związany z zapewnieniem osobom bezdomnych godziwych warunków mieszkaniowych.

Powstanie kolejnego mieszkania wspieranego w Krakowie było możliwe dzięki pracy oraz zaangażowaniu pracowników i wolontariuszy organizacji. W rezultacie udało się wyremontować i w pełni wyposażyć dwunasty lokal tego typu. 

- Ufamy, że pobyt w naszych „dziełowych” mieszkaniach po trudach życie pomoże naszym podopiecznym uzyskać upragniony spokój, da bezpieczne schronienie i będzie szansą na poprawę ich niełatwej sytuacji życiowej - opisuje br. Grzegorz Marszałkowski OFMCap, dyrektor placówki.

Program mieszkań wspieranych jest prowadzony przez krakowskie Dzieło Pomocy św. Ojca Pio od 2012 r. Dzięki niemu co roku kilkadziesiąt osób znajduje bezpieczne schronienie.

- W tych mieszkaniach z naszym wsparciem osoby i rodziny bez domu przygotowują się do samodzielnego życia „pod dachem”. Lokatorzy objęci są fachową pomocą zespołu specjalistów, którzy towarzyszą im na drodze wyjścia z bezdomności - przybliża br. Marszałkowski.

Aby wesprzeć projekt mieszkań wspieranych organizacja utworzyła Fundusz Mieszkaniowy „WYPEŁNIJ DOM”. - Widząc, jak wiele jest osób, które dzięki pobytowi w „Dziełowych” mieszkaniach, prowadzą dziś spokojne życie, chcemy dalej rozwijać program. Środki pozyskiwane w ramach funduszu umożliwiają nam remonty lokali socjalnych oraz wyposażenie mieszkań, w których zamieszkują nasi podopieczni - tłumaczy kapucyn.

Jak ocenia, to bardzo istotne, że także osoby bez domu mają możliwość odnalezienia „swojego kąta”. - Doskonale wiemy, że wynajęty pokój czy mieszkanie na kredyt jest dla każdego z nas czymś, co pomaga odnaleźć się w codzienności. Dlatego oprócz mieszkań wspieranych nasza organizacja przygotowuje się do udziału w kolejnym programie „Housing first - najpierw mieszkanie”, który działa już z powodzeniem w różnych miastach świata - zapowiada br. Marszałkowski.

Dodaje, że mieszkania wspierane są zamieszkiwane najczęściej przez kilka osób, a w nowym programie osoby bezdomne otrzymają kawalerkę, w której będą żyły samodzielnie. - Ten projekt przynosi ogromne owoce w Skandynawii. Są miasta w różnych państwach europejskich, w których dzięki temu bezdomność spadła nawet o 50%. Mamy nadzieję, że również na naszym krakowskim gruncie przyniesie on wielkie korzyści naszym podopiecznym - podkreśla br. Marszałkowski.

Szczegółowe informacje o aktualnej działalności Dzieła Pomocy św. Ojca Pio oraz o możliwości jego wsparcia dostępne są na stronie www.dzielopomocy.pl. Jedną z form jest przekazanie darowizny na konto organizacji: 74 1240 2294 1111 0010 1273 0039 lub dla darczyńców z zagranicy PL 46 1600 1013 1844 8878 7000 0001.

Dzieło Pomocy św. Ojca Pio powstało w 2004 r. Wspiera ono osoby potrzebujące poprzez prowadzenie łaźni, pralni i garderoby, a także jadłodajni i ambulatorium, organizowanie konsultacji socjalnych i zawodowych, prowadzenie poradni psychiatryczno-psychologicznej oraz tzw. mieszkań wspieranych, w których ludzie bez domu uczą się samodzielności.

Oceń treść:
Źródło:
;