Imieniny: Ferdynanda, Karola, Jana

Wydarzenia: Dzień Rodzicielstwa Zastępczego

Pod oknem

Kolejny chłopczyk w krakowskim oknie życia

 fot. Materiały prasowe

W krakowskim oknie życia przy ul. Przybyszewskiego 39 pozostawiono dziś noworodka - chłopca. To już osiemnaste dziecko tu pozostawione, nie licząc bliźniąt, przyniesionych w lutym ubiegłego roku bezpośrednio do Sióstr Nazaretanek. Chłopczyk został odwieziony do szpitala.

 

- Dziecko urodziło się najprawdopodobniej w nocy lub nad ranem, raczej poza szpitalem - mówi s. Martyna Kuczmarska, kierowniczka domu. - Było dobrze zabezpieczone przed zimnem, ubrane i owinięte w kocyk. Po znalezieniu dziecka siostry natychmiast wezwały pogotowie, które zabrało noworodka do szpitala.

Caritas w Polsce prowadzi już 54 okna życia. Od 2006 r., kiedy powstało pierwsze, krakowskie okno, pozostawiono w nich ponad 80 dzieci.

Okno życia w Krakowie – najstarsze tego typu miejsce w Polsce - powstało, by zwrócić uwagę na problem dzieci porzucanych na ulicy lub na śmietnikach. Aby zapobiec porzucaniu niemowląt w przypadkowych miejscach, gdzie grozi im śmierć z wychłodzenia, Caritas apeluje o rozpowszechnianie informacji o oknach.

Adresy okien życia można znaleźć na stronie www.caritas.pl.

;