Rozrywka
Kolejowy piknik w Dobrej
26 czerwca na stacji kolejowej w Dobrej odbył się Galicyjski Piknik Kolejowy połączony z Biciem Rekordu Świata w Śpiewaniu Piosenki Kolejowej „Ósma dwie” Krzysztofa Krawczyka. W wydarzeniu wzięło udział około 1100 osób.
- Wszystko zaczęło się od piosenki Maryli Rodowicz „Wsiąść do pociągu” - wspomina Waldemar Domański, dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki. - Pobłogosławieni przez panią Marylę i ośmieleni przez różnych ludzi, którzy zaczęli nam pomagać stworzyliśmy imprezę, na którą przyszło ponad 1000 osób. Zaśpiewaliśmy wspólnie piosenkę, bijąc rekord. W następnym roku była kolejna piosenka i tak właśnie ten piknik wygląda – mówi pan Waldemar. W tym roku z piosenką Krzysztofa Krawczyka "Ósma dwie" zawitali do Dobrej i znów rekord został pobity. Czy dużo zostało jeszcze piosenek kolejowych do zaśpiewania? - Wbrew pozorom nie - zdradza pan Waldemar i snuje kolejne plany. - Można by było pokusić się o konkurs na piosenkę kolejową. Może jakieś pióro powinno złamać się na podkładzie kolejowym, szynach, zwrotnicy, szlabanach i semaforach – bo jak słusznie zauważa - przedziały naszego transportu publicznego to są konfesjonały, my tam opowiadamy o wszystkim: o miłości, jedzeniu, zdrowiu, to jest miejsce publicznego zaufania, nie zabierajmy sobie tych pięknych wspomnień i opiszmy je w piosenkach – apeluje.
Oprócz bicia rekordu główną atrakcją imprezy był przejazd pociągu "retro" na trasie Dobra – Kasinka Wielka. W latach dziewięćdziesiątych XX wieku linia ta została zamknięta. Kilka lat temu dzięki grupie pasjonatów na trasie kolejowej znów zaczęły pojawiać się pociągi w zabytkowym składzie. Obecnie przejazdy pociągami „retro” wpisały się w krajobraz Beskidu Wyspowego. Atutem jest malownicza trasa kolejowa Chabówka – Nowy Sącz, jedna z najpiękniejszych tego typu w Europie. Organizatorzy zachęcają również do wędrówek po Beskidzie Wyspowym, który oprócz wielu walorów turystycznych posiada bogate dziedzictwo kulturowe. - Co roku program akcji „Odkryj Beskid Wyspowy” jest rozwijany – mówi Czesław Szynalik z Forum Gmin Beskidu Wyspowego, pomysłodawca akacji. - W tym roku uczestniczy w niej 18 gmin z pięciu powiatów. W programie mamy piętnaście wędrówek, w tym dwie nocne. W lipcu odbędzie się festiwal Beskidu Wyspowego „Beskidzkie rytmy i smaki”. 11 września kończymy takim słynnym festiwalem regionalnych zespołów „Beskidzka podkóweczka” - mówi o letnich atrakcjach pan Czesław. - Turysta będzie mógł odpocząć na świeżym powietrzu, spróbować pysznego jedzenia, a przede wszystkim dobrze się zabawić – podsumowuje.
Organizatorami Galicyjskiego Pikniku Kolejowego były: Forum Gmin Beskidu Wyspowego, Towarzystwo Miłośników Regionu Dobrzańskiego, Gminny Ośrodek Kultury w Dobrej, Skansen Taboru Kolejowego Chabówka, Stowarzyszenie Lokomotywa, Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei, Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej, Urząd Gminy Dobra.
Wydarzenie to zostało zorganizowane w ramach projektu „Galicyjski Piknik Kolejowy w Dobrej” dofinansowanego ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.