Imieniny: Rudolfa, Roberta

Wydarzenia: Światowy Dzień Chorych Na Chemofilię

Zdrowie

Koło naukowe AGH tworzy biomechaniczną protezę palców dłoni

proteza fot. Materiały prasowe

Studenci z AGH pracują nad tanim, łatwym do wymiany i dostępnym modelem protezy, wydrukowanym na drukarce 3D. Skorzystają z niego pacjenci po amputacjach urazowych.

 

Studencki projekt nosi nazwę Pomocna Dłoń AGH – Finger Print. Będzie on przeznaczony dla pacjentów, którzy w wyniku amputacji stracili jeden lub dwa paliczki. W informacji prasowej przesłanej PAP podkreślono, że urazowa utrata palców dłoni wiąże się z ograniczeniem funkcjonalności kończyny i oznacza niedogodności w życiu codziennym.

Studenci z Wydziału Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej opracowali już cztery prototypy protez. Finalna wersja protezy będzie testowana na pacjentach z Oddziału Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Oparzeń Szpitala Specjalistycznego im. Ludwika Rydygiera w Krakowie.

„Ważnym celem projektu jest niski koszt protezy przy zachowaniu wysokiej funkcjonalności. Staramy się to osiągnąć poprzez zastosowanie technik druku 3D” – mówią pomysłodawcy. Podkreślają również, że na trwałość produktu wpływa wykorzystanie w procesie druku materiału w postaci proszków metali. Studenci AGH korzystają ze wsparcia specjalistów z branży projektowania przestrzennego i realizują projekt kompleksowo – od modelowania i konstrukcji, przez wydruk i testowanie.

Finger Print uzyskał dofinansowanie uczelni w konkursie „Grant Rektora 2021”. Znalazł się też w finale Konkursu Konstrukcji Studenckich KOKOS w kategorii „life upgrade”.

Oceń treść:
;