Imieniny: Piotra, Walerii, Witalisa

Wydarzenia: Dzień Ziemi

Komentarze

papież franciszek na placu świętego piotra fot. Mazur / Episkopat.pl

Katolicy i protestanci komentują ostatnią wizytę papieża Franciszka w Szwecji

 

Kard. Koch: Papież zachęca do odważnego budowania jedności

Franciszek zachęca nas do odważnego budowania jedności przypominając, że więcej nas łączy niż dzieli. Podkreśla to kard. Kurt Koch, który towarzyszył Papieżowi w jego pielgrzymce do Szwecji. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan zauważa zarazem, że to popychanie do dialogu wcale nie oznacza niedostrzegania różnic istniejących między katolikami a luteranami.

„Ekumenizm bardzo leży Ojcu Świętemu na sercu, chce on przyczynić się do budowania jedności wszystkich chrześcijan. Z tej właśnie perspektywy jestem mu bardzo wdzięczny za to, że przyjął zaproszenie luteranów, by przybyć do Szwecji na upamiętnienie rocznicy reformacji – mówi Radiu Watykańskiemu kard. Koch. – Widzieliśmy w tych godzinach, jak bardzo Papież cieszy się z tej pielgrzymki. Z uwagą wsłuchiwał się we wszystkie przemówienia i świadectwa z różnych stron świata. Jego odpowiedź była bardzo jasna. Zachęcał, by się nie bać, tylko z odwagą kontynuować dialog, a widząc istniejące przeszkody starać się je pokonywać”. Szef watykańskiej dykasterii ds. ekumenizmu zwraca uwagę, że obecność Franciszka w Szwecji to moment historyczny i znaczący gest, który w świecie protestanckim zostanie bardzo doceniony.

 

Ks. Majewski o wielowymiarowość wizyty Franciszka w Szwecji

Jakkolwiek krótka, wizyta Papieża w Szwecji okazała się bardzo różnorodna. Spotkanie z luteranami wraz z jego pokutnym charakterem tylko potwierdziło, że oba Kościoły nie patrzą już na siebie nawzajem jak na wrogów nauki Chrystusa. Umocnienia obecnością swojego pasterza doświadczyła także wspólnota katolicka. Tak papieską podróż komentuje towarzyszący Papieżowi w Szwecji dyrektor programowy Radia Watykańskiego, ks. Andrzej Majewski SJ.

„Ta wizyta Ojca Świętego jest wielowymiarowa. Papież przyjechał do luteranów, ale dziś spotyka się z katolikami. Przyjechał do kraju, gdzie pozostało już dziś niewiele kościołów, a religię zepchnięto do sfery prywatnej, jednak na ulicach witało go sporo ludzi. Włączył się w obchody rocznicy reformacji, a jednocześnie razem z luteranami pokutował i przepraszał Boga za grzechy przeciw jedności Kościoła. Jeden z włoskich komentatorów napisał, niewątpliwie z pewną przekorą i przesadą, że Franciszek, dziękując za dary reformacji, uczynił jej święto świętem katolickim – mówi ks. Majewski. - Cały wczorajszy dzień upłynął pod znakiem dziękczynienia, pokuty i świadectwa. Nabożeństwo w katedrze w Lund, wzbogacone świetnymi śpiewami, które nierzadko słyszymy i w katolickich świątyniach, zawierało te dwie właśnie wartości: dziękczynienia oraz pokuty. Dziś patrzymy na siebie już inaczej niż niegdyś, nie postrzegamy siebie nawzajem jako odłączonych od Chrystusa. Ten powrót do Chrystusa, do Jego łaski, i głębokie przekonanie Lutra, że właśnie bez łaski Bożej nie ma zbawienia, zostały wyrażone we wszystkich przemówieniach czy świadectwach. Papież Franciszek jest przekonany, że trzeba działać, że potrzeba wspólnego świadectwa wszystkich chrześcijan w zglobalizowanym świecie wobec zglobalizowanych problemów. Niezwykle mocno wybrzmiała wczoraj wspólna modlitwa Ojcze nasz w katedrze w Lund, kiedy każdy z nas odmawiał ją w swoim własnym języku. A dzisiaj jest dzień wśród wspólnoty katolickiej, Msza na stadionie w Malmö. Po raz pierwszy Papież spędza uroczystość Wszystkich Świętych poza Rzymem. No cóż, Franciszek woli przebywać na peryferiach Kościoła, gdzie rodzi się więcej pytań niż prostych odpowiedzi, ale skąd widać świat w całej jego różnorodności”.

 

Teolog ewangelicki: luteranie pragną jedności

Franciszek został bardzo ciepło przyjęty przez luteranów. Widać u nich ogromne pragnienie rychłego goszczenia się nawzajem przy stole eucharystycznym. W tym duchu papieską pielgrzymkę do Szwecji komentuje ewangelicki teolog Paolo Tognina. Wskazuje on też na wyraźnie zaakcentowane pragnienie obu Kościołów, by ramię w ramię pracować na rzecz ubogich i wykluczonych tego świata.

„To był naprawdę piękny i wyjątkowy dzień, naznaczony dwoma mocnymi momentami: najpierw liturgicznym, a potem wskazującym na praktyczne działania, jakie Kościoły mogą wspólnie podejmować i już razem podejmują. Padły znaczące słowa o wzajemnym uznaniu, słowa pojednania. Tak było na spotkaniu w Lund podczas wspólnej modlitwy – mówi Radiu Watykańskiemu Paolo Tognina. – W Malmö z kolei znacząco podkreślono wysiłki podejmowane przez chrześcijan na rzecz cierpiącej ludzkości, tych wszystkich, którzy zmuszeni są do ucieczki. Naprawdę wielką uwagę zwrócono na problem migrantów. Piękne było to, że na przemówienie przewodniczącego Światowej Federacji Luterańskiej bp. Muniba Younana Papież wielokrotnie reagował oklaskami i vice versa przedstawiciele luteranów oklaskami podkreślali szczególnie papieskie słowa o kryzysie uchodźczym i konieczności podjęcia wspólnej troski o ochronę dzieła stworzenia. Był to więc wzruszający dzień! Ja jestem w Szwecji od piątku, by lepiej poczuć panującą atmosferę. Wśród luteranów, zarówno pastorów, jak i zwykłych wiernych jest wielkie pragnienie, aby możliwie jak najprędzej doszło do możliwości goszczenia się nawzajem prze stole eucharystycznym. Jest to wyczuwalne w szwedzkim Kościele luterańskim oddolne pragnienie”

 

Bp Audo: krok wiary na drodze jedności i pojednania

Zacieśnienie współpracy katolików i protestantów także na polu działalności charytatywnej jest ważnym przesłaniem wizyty Franciszka w Szwecji. Wskazuje na to posługujący w oblężonym Aleppo bp Antoine Audo, który mówił o cierpieniu Syryjczyków na spotkaniu ekumenicznym w Malmö. Zostało tam podpisane porozumienie o współpracy między Caritas Internationalis a działającym w ramach Światowej Federacji Luterańskiej Departamentem Służby dla Świata. Ma ono wzmocnić wspólne zaangażowanie na rzecz ubogich i uchodźców, tak by wspólne świadectwo wiary chrześcijan było bardziej widoczne.

„Jest to bardzo ważny znak i przesłanie, które Papież Franciszek chce stąd dać wszystkim chrześcijanom i całej ludzkości. Nie jest to tylko pusty, jak to się mówi, ideologiczny gest, ale krok człowieka wiary, który podejmuje naprawdę konkretne działania na drodze jedności i pojednania. To z mocą wytycza nam drogę nadziei i uświadamia konieczność budowania wzajemnego zaufania – mówi Radiu Watykańskiemu ordynariusz katolików obrządku chaldejskiego w Aleppo bp Antoine Audo. – Jestem już bardzo zmęczony wojną w Syrii i wciąż powtarzam, że pragniemy pokoju. Widzę, że za strategią walki i przemocy stoją międzynarodowe interesy. Napawa nas to smutkiem, ale kontynuujemy naszą drogę pojednania”.

Pierwszy wspólnie zrealizowany projekt przeznaczony jest dla dzieci mieszkających w oblężonym Aleppo i dla syryjskich uchodźców w Jordanii. Zostanie on sfinansowany m.in. ze środków pozyskanych ze sprzedaży biletów na stadion w Malmö, gdzie miało miejsce spotkanie ekumeniczne z Papieżem. Udało się zebrać ponad 100 tys. euro.

 

Papież w Lund: reakcje z Niemiec

Jesteśmy wdzięczni, że Papież osobiście wziął udział w tym spotkaniu i zasygnalizował tym samym, jak nieodzowne są dla Kościoła katolickiego wysiłki ekumeniczne. Takimi słowami skomentował wizytę Franciszka w Lund przewodniczący niemieckiego episkopatu kard. Reinhard Marx.

Kard. Marx podkreślił, że w Niemczech jako kraju luterańskiej reformacji zarówno katolicy, jak i protestanci są szczególnie zobowiązani do ekumenicznej współpracy. Zdaniem niemieckiego hierarchy ekumeniczne spotkanie w Lund wzmacnia chrześcijan w Niemczech w przekonaniu, że w nadchodzącym jubileuszowym roku reformacji w jego centrum powinien znaleźć się sam Chrystus.

Kard. Marx wyraził też wdzięczność za podpisaną w Lund katolicko-luterańską deklarację. Jego zdaniem zawiera ona pozytywne sygnały i impulsy na przyszłość: „Nadchodzący rok jest okazją, by razem spojrzeć na przewinienia z przeszłości, przyznać się do własnych błędów i prosić o przebaczenie” – napisał przewodniczący niemieckiego episkopatu dodając, że o przebaczenie katolicy i protestanci prosić będą podczas nabożeństwa ekumenicznego 11 marca 2017 r. Zdaniem kard. Marxa, szczególnie dotkliwy jest dla chrześcijan w Niemczech brak jedności eucharystycznej. Dlatego ważnym krokiem w ekumenicznej pracy jest zawarte w deklaracji z Lund zobowiązanie do jedności.

O spotkaniu ekumenicznym w Lund informowały wszystkie poważniejsze media w Niemczech, podkreślając wielki wymiar symboliczny papieskiej wizyty, ale też równocześnie potrzebę większego dialogu ekumenicznego.

Oceń treść:
Źródło:
;