Imieniny: Wiktoryna, Helmuta, Eustachego

Wydarzenia: Dzień Metalowca

Kulturalnie

Koncert „Krzysztof Penderecki in memoriam”

krzysztof penderecki fot. Pr osv / wikipedia.org

23 listopada Krzysztof Penderecki skończyłby 87 lat. Z tej okazji Miasto Kraków zaprasza na koncert „Krzysztof Penderecki in memoriam”, będący hołdem dla jednego z największych kompozytorów muzyki współczesnej.

 

Na koncert Sinfonietty Cracovii, który odbędzie się w poniedziałek 23 listopada o godz. 19.00 zaprasza prezydent Krakowa.– To ważne, przygotowane przez miasto wydarzenie artystyczne, jest hołdem, który muzycy znakomitej krakowskiej orkiestry składają profesorowi Krzysztofowi Pendereckiemu – swojemu wieloletniemu mistrzowi, przyjacielowi i artystycznemu opiekunowi – mówi prof. Jacek Majchrowski.

Krzysztof Penderecki od lat studenckich aż do śmierci związany był z Krakowem. „Miasto nazywał swoim domem i przez ponad sześć dekad uczestniczył w jego życiu kulturalnym i społecznym. Krakowianie zawdzięczają mu ogromne muzyczne bogactwo – monumentalne projekty o międzynarodowym zasięgu oraz inicjatywy bardziej lokalne i kameralne” – podkreśla oficjalny miejski serwis internetowy, który dodaje, że szczególnym przykładem zainteresowania Maestro sprawami miasta na zawsze pozostanie historia Sinfonietty Cracovii, która staraniem Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich uzyskała przed ponad 25 laty oficjalne miano Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. 

Koncert „Krzysztof Penderecki in memoriam” pod batutą Jurka Dybała został zarejestrowany w sali audytoryjnej ICE Kraków, która od maja 2018 roku nosi imię Krzysztofa Pendereckiego. Oprócz Sinfonietty Cracovii melomani usłyszą flecistkę Agatę Igras oraz Sebastiana Aleksandrowicza grającego na oboju i rożku angielskim.

Program koncertu otwierają „Trzy utwory w dawnym stylu” zaczerpnięte m.in. z muzyki napisanej przez Pendereckiego do słynnego filmu Wojciecha Jerzego Hasa „Rękopis znaleziony w Saragossie”. Ponadto w programie koncertu znalazły się „Agnus Dei z Polskiego Requiem”, Capriccio na obój i 11 instrumentów smyczkowych oraz Adagietto z „Raju utraconego” na smyczki i rożek angielski. Na koniec zostaną zaprezentowane „Sinfonietty” Krzysztofa Pendereckiego, które są opracowanymi przez samego kompozytora orkiestracjami jego utworów kameralnych.

Koncert zostanie premierowo zaprezentowany w poniedziałek 23 listopada o godz. 19.00 na miejskiej platformie kulturalnej playkrakow.com i w związku z jego szczególnym charakterem w dniu urodzin kompozytora będzie dostępny nieodpłatnie. Po 23 listopada, przez rok, materiał będzie można oglądać na wszystkich urządzeniach mobilnych po wykupieniu dostępu w cenie 10 zł.

W związku z urodzinami Krzysztofa Pendereckiego powstało również wyjątkowe wydawnictwo „Penderecki’s Sinfonietta(s)” – album Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia. Osią albumu jest premierowe nagranie Sinfonietty nr 3 „Kartki z nienapisanego dziennika”.

Krzysztof Penderecki był jednym z największych współczesnych kompozytorów i dyrygentów. Urodził się 23 listopada 1933 r. w Dębicy. W latach 1955-1958 studiował kompozycję w Akademii Muzycznej w Krakowie, której to uczelni został po latach rektorem. W latach 1987-1990 był dyrektorem artystycznym Filharmonii Krakowskiej.

W swej twórczości artysta sięgał do wielkich i uniwersalnych tematów, związanych z religią i historią. Do jego najważniejszych dzieł należą: "Pasja wg św. Łukasza", "Polskie Requiem", "Ofiarom Hiroszimy – tren", za który otrzymał w Paryżu nagrodę UNESCO czy symfonia-oratorium „Siedem bram Jerozolimy”, przygotowana na zamówienie miasta Jerozolimy z okazji jubileuszu 3000 lat Świętego Miasta.

Był doktorem honoris causa Akademii Muzycznej w Krakowie (1994), Uniwersytetu Jagiellońskiego (1998), Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (2016) oraz wielu uczelni artystycznych na całym świecie, a także członkiem honorowym wielu akademii artystycznych i naukowych. W 2005 r. został uhonorowany Orderem Orła Białego – najwyższym polskim odznaczeniem. Otrzymał między innymi prestiżowe nagrody Grammy (1988, 1999, 2013, 2017).

W 2013 r. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Krakowa. Dzięki jego wsparciu powstała Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa – Sinfonietta Cracovia – dziś uważana nie tylko za jedną z najlepszych polskich orkiestr kameralnych, ale należącą także do europejskiej czołówki.

Krzysztof Penderecki zmarł w Krakowie 29 marca w wieku 86 lat.

Oceń treść:
Źródło:
;