Imieniny: Lecha, Lutoslawa

Wydarzenia: Dzień Roku Przestępnego

Wspomnienia

Koncert Mazowsza w Rzymie z okazji 45 rocznicy wyboru Papieża Polaka

preydent andrzej duda fot. Marek Borawski / KPRP

W rocznicę wyboru św. Jana Pawła II w papieskiej bazylice Matki Bożej Większej miał miejsce koncert Mazowsza zorganizowany przez Ambasadę Polski przy Stolicy Apostolskiej. Na koncercie był obecny prezydent RP Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą.

 

Witając gości archiprezbiter bazyliki kard. Stanisław Ryłko powiedział, że zwłaszcza my Polacy jesteśmy wielkimi dłużnikami Jana Pawła II. Jednocześnie podkreślił, że Papież Polak był dla całego świata, o czym świadczą jego liczne pielgrzymki.

Prezydent Polski zaznaczył, że św. Jan Paweł II był papieżem, który nie czekał w Bazylice św. Piotra na wiernych, tylko poszedł do nich na cały świat. Potrafił dotrzeć do tych najstarszych i tych najmłodszych.

Andrzej Duda podkreślił też aspekt osobisty. „Dla takich ludzi jak ja, którzy w Polsce nazywają siebie pokoleniem JP2” ważne jest, że on nie głaskał młodzieży po głowie i nie mówił, że wszystko jest wspaniale, jak bardzo jesteście kochani. „On stawiał wymagania. On mówił, że każdy ma swoje Westerplatte, swój wymiar zadań, które musi zrealizować. Te wartości, które za wszelką cenę musimy obronić, które są warte poświęcenia się” – podkreślił prezydent Polski.

Koncert Mazowsza pod dyrekcją maestro Jacka Bonieckiego rozpoczął się wykonaniem utworu „Gaude Mater Polonia”, przypominając radość Polaków po wyborze św. Jana Pawła II. Wśród utworów prezentowano m.in. „Preghiera alla Madre di Dio” J. Żukowskiego i J. Słowackiego; „Ave Maria” Dossa czy „Alleluja” Haendla.

Na koncercie byli przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, Polacy mieszkający w Rzymie oraz liczni goście.

Źródło:
;