Polska
Konferencja Episkopatu Polski włącza się w ogólnopolską kampanię „Dzieciństwo bez przemocy”
Bezpieczeństwo dzieci i ich ochrona przed wszelką przemocą jest zadaniem, w którym warto i trzeba działać wspólnie – czytamy w Słowie Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Tadeusza Wojdy SAC i Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży abp. Wojciecha Polaka na rozpoczynającą się dzisiaj, 8 października, ogólnopolską kampanię „Dzieciństwo bez przemocy”, zainicjowaną przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Jej celem jest uwrażliwienie społeczeństwa na krzywdy wyrządzane dzieciom oraz podejmowanie działań prewencyjnych. Konferencja Episkopatu Polski podjęła decyzję, aby włączyć się w tę inicjatywę.
Hierarchowie zwracają uwagę, że każde dziecko zasługuje na przyjęcie i miłość. „Każdemu dziecku, które przychodzi na ten świat, należy się zapewnienie warunków niezbędnych do rozwoju. Nie tylko zabezpieczenie potrzeb materialnych, ale także poświęcenie mu uwagi i traktowanie z szacunkiem, stworzenie warunków, by mogło swobodnie się rozwijać w sferze emocjonalnej i duchowej” – zaznaczają.
Biskupi podkreślają, że dzieci są nadzieją rodziny i społeczeństwa. „Pozwólmy więc, by ich głos był obecny. Twórzmy przestrzeń, by mogły nie tylko się wypowiedzieć, ale i być wysłuchane” – czytamy w Słowie. „Bądźmy uważni na wszelkie symptomy, które mogą świadczyć, że dziecko doświadcza krzywdy lub niezrozumienia ze strony rówieśników czy innych osób. Nigdy też sami nie stosujmy przemocy, zarówno fizycznej, jak i emocjonalnej. Bądźmy tymi, którzy wpierają je i chronią, by mogły się w pełni rozwinąć” – zachęcają hierarchowie.
„By skutecznie chronić dzieci przed krzywdą, potrzeba naszego zaangażowania” – podkreślają biskupi. „Nie możemy zamykać oczu na niepokojące sygnały i przemocowe zachowania. Niezbędna jest również świadomość dewastujących konsekwencji, jakie niesie doświadczenie krzywdy w dzieciństwie” – przyznają.
Przewodniczący Episkopatu i Delegat KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży dziękują wszystkim, którzy troskliwie i z czułością wychowują własne dzieci i wnuki. „Tym, którzy dają miłość dzieciom w rodzinach adopcyjnych lub zastępczych. Wszystkim, którzy podejmują trud wychowania w szkołach i przedszkolach, wspierają rodziców dzieci z niepełnosprawnością lub opiekują się nimi w domach pomocy. Tym, którzy dają wsparcie samotnym matkom i zabiegają o prawo do życia dla każdego poczętego dziecka. Dziękujemy tym, którzy niosą pomoc dzieciom krzywdzonym, a także angażują się w działania prewencyjne i edukacyjne” – czytamy w Słowie. „Dzieci mają prawo do naszej miłości i troski o nie, wspierania ich rozwoju” – podkreślają hierarchowie.
Konferencja Episkopatu Polski podjęła decyzję, aby włączyć się w kampanię „Dzieciństwo bez przemocy”, gdyż „bezpieczeństwo dzieci i ich ochrona przed wszelką przemocą jest zadaniem, w którym warto i trzeba działać wspólnie”. Symbolicznym wyrazem uczestnictwa Kościoła w kampanii będzie podświetlenie na czerwono obydwu katedr w Warszawie w obchodzonym 19 listopada Międzynarodowym Dniu Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci.