Imieniny: Wery, Honoriusza, Hieronima

Wydarzenia: Dzień Chłopaka

Małopolska

Konferencja "Nastolatki 2.0"

Presja seksualna grup rówieśniczych, kompleks dziewictwa i okaleczenia - to tylko niektóre tematy, które poruszą uczestnicy konferencji dla rodziców i pedagogów "Nastolatki 2.0. Sekspresja".

 

Konferencja Sekspresja to druga odsłona projektu Nastolatki 2.0. Pierwsze spotkanie z tego cyklu odbyło się w kwietniu ub.r. Jego tematem był sposób funkcjonowania nastolatków w przestrzeni wirtualnej. Zagadnieniami, które wzbudziły wtedy najwięcej emocji, były cyberprzemoc i seksting. - Temat kolejnej konferencji nasunął się zatem sam: nastolatki i ciało - mówi Magdalena Guziak-Nowak, pomysłodawca cyklu Nastolatki 2.0, redaktor naczelny „Drogi" i dziennikarka „Przewodnika Katolickiego". - Dlaczego zdrowy wstyd nie jest dzisiaj trendy? Jaki obraz ciała i miłości budują seriale i filmy romantyczne? Jakie problemy naszych dzieci maskuje autoagresja: żyletki, tatuaże, kolczyki? I jak stworzyć alternatywę dla presji seksualnej? Takie pytania nie dają nam spokoju. Spróbujemy na nie odpowiedzieć w sobotę 23 kwietnia w Krakowie - dodaje Magdalena Guziak-Nowak.

Na konferencję Nastolatki 2.0. Sekspresja organizatorzy zapraszają rodziców, wychowawców, pedagogów, nauczycieli, katechetów i wszystkich, którym leży na sercu dobro młodzieży. Prelegentami będą praktycy m.in. psychologowie i psychoterapeuci na co dzień pracujący z młodzieżą i całymi rodzinami. - Naszym celem jest oderwanie konferencji od typologii i suchych danych. Zamiast teoretycznych rozważań będzie dużo praktycznej wiedzy, którą od razu można wcielić w życie - zapowiada Magdalena Guziak-Nowak.

Sprzyja temu formuła konferencji. Po dwóch cyklach półgodzinnych prelekcji odbędą się godzinne dyskusje panelowe z udziałem prelegentów. - Zachęcamy uczestników do aktywności podczas dyskusji, która nie jest pomyślana jako wymiana akademickich definicji. Ma to być czas zadawania pytań i twórczej wymiany poglądów oraz doświadczeń, w które jest bogaty każdy rodzic i pedagog - mówi redaktor naczelny.

Jaką wiedzą podzielą się z uczestnikami zaproszeni goście? Ewa Stańczak-Maryniak oraz Agnieszka Boisse, które poruszaną tematykę znają nie tylko z teorii, ale również z gabinetu psychoterapeutycznego, zaprezentują tematy: „Świat jako wielka impreza. Jesteś sexy, dostajesz zaproszenie" oraz „Tatuaże, blizny, okaleczenia: im brzydziej, tym ładniej". Specjalista od profilaktyki społecznej i pedagogiki mass mediów dr hab. Piotr Nowakowski wygłosi prelekcję pt. „Popatrz, jak to robią w filmie! Fikcja a rzeczywistość". W swoim wystąpieniu odwoła się do autorskich badań dotyczących m.in. analizy zawartości prasy młodzieżowej. Do udziału w konferencji zaproszono także salezjanina ks. Dawida Waliczka, który opowie, jak w twórczy sposób można sobie poradzić z presją seksualną, co - z racji życia w celibacie - jest zadaniem i wyzwaniem dla każdego kapłana.

Celem konferencji jest też dostarczenie konkretnej wiedzy i narzędzi nauczycielom, którzy w szkolnych realiach muszą reagować na zachowania seksualne nastolatków. Szczególnie im dedykowany będzie wykład pt. „Zachowania seksualne w szkole. Pomoc dla nauczyciela". - Czy na szkolnym korytarzu można się trzymać za rękę? A przytulić, pocałować lub usiąść chłopakowi na kolanach? Dr Marta Prucnal-Wójcik, prawnik, opowie, do czego obliguje pedagoga zdrowy rozsądek, a kiedy trzeba się posiłkować paragrafami - zapowiada dziennikarka.

Zapisy na krakowską konferencję trwają do 20 kwietnia i odbywają się za pośrednictwem formularza dostępnego na www.droga.com.pl/konferencja. Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Organizatorami Sekspresji są redaktorzy dwutygodnika „Droga", tygodnika „Niedziela", miesięcznika „Wychowawca" oraz Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawuje Ministerstwo Edukacji Narodowej. Patronami medialnymi są portale Deon.pl i Franciszkańska 3, redakcja „Don Bosco", rozgłośnie radiowe Profeto oraz Nowohuckie.pl i program „Wiara i życie" TVP 3 Kraków. Partnerami są Małopolskie Centrum Psychoterapii Klinika Małżeńska oraz Towarzystwo Biznesowe Krakowskie.

 

Źródło:
;