Imieniny: Bazylego, Elwiry, Michala

Wydarzenia: Światowy Dzień Krwiodawstwa

Pod oknem

Konferencja o roli Kościoła katolickiego w Unii Europejskiej

 fot. Archiwum Kancelarii Prezydenta / prezydent.pl

W piątek w Krakowie-Modlnicy rozpocznie się dwudniowa XV Międzynarodowa Konferencja z cyklu „Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej”. W tym roku obrady i prelekcje będą przebiegać pod hasłem: „GODNOŚĆ – WOLNOŚĆ – PRAWA CZŁOWIEKA”.

 

„Co roku chcemy przybliżać problematykę europejską z perspektywy chrześcijaństwa. Na zbliżającym się spotkaniu zajmiemy się rozważaniem godności, wolności i praw człowieka w ujęciu chrześcijańskim w stosunku do ich definicji według Unii Europejskiej. Bo mało kto o tym wie, ale okazuje się, że pod tymi samymi nazwami znajdują się zupełnie różne pojęcia” – powiedział KAI bp prof. Tadeusz Pieronek, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego.

Dodał, że w kontekście zaplanowanej tematyki nie zabraknie też pewnie pochylenia się na obecnie bardzo istotną sprawą pomocy uchodźcom.

Prelegentami wydarzenia będą m.in. Jean-Claude Juncker (Przewodniczący Komisji Europejskiej), ks. dr Florian Kolfhaus (Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej) czy prof. Andrzej Zoll (były rzecznik praw obywatelskich).

Podczas konferencji odbędą się także spotkania 3 grup roboczych pod hasłem: „Godność: wartość egzystencjalna, personalna czy kategoria prawna”, „Wolność: granice wolności czy wolność bez granic” oraz „Prawa człowieka: źródła i zakres w ujęciu chrześcijańskim i w Unii Europejskiej”. Ich podsumowanie nastąpi w drugim dniu konferencji. Przewidziano również moderowaną dyskusję na temat aktualnych międzynarodowych problemów politycznych, które wymagają zaangażowania UE.

Konferencję współorganizują: Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Fundacja im. Roberta Schumana w Luksemburgu, Fundacja Konrada Adenauera (zajmująca się głównie propagowaniem nowoczesnych metod naprawiania gospodarki i systemu prawnego), Europejska Partia Ludowa, Grupa EPL, Komisja Konferencji Biskupów Unii Europejskiej oraz Wydawnictwo „Wokół nas”.

Wcześniejsze konferencje cieszyły się wielkim zainteresowaniem i popularnością. Tematy spotkań z ubiegłych lat dotyczyły m.in. spraw etyki w polityce, miejsca rodziny we współczesnej Europie, zależności między chrześcijaństwem a europejskością czy religią a kulturą, rozważań nad postępem cywilizacyjnym w pryzmacie wiary czy spraw migracyjnych w Europie.

Źródło:
;