Imieniny: Kseni, Cecylii, Bernardety

Wydarzenia: Dzień Sapera

Rodzina

Kongres Karty Dużej Rodziny w Krakowie

 fot. Przemysław Radzyński

„Bez rodzin wielodzietnych nie ma nie tylko stabilności systemu zabezpieczenia społecznego, ale nie ma też rzeczy cenniejszej – wartości mówiącej o naszej tożsamości, o naszym ukochaniu rodziny wielopokoleniowej” – mówił minister Władysław Kosiniak-Kamysz w czasie II Kongresu Karty Dużej Rodziny, który odbywa się dziś w Krakowie.

 

Przedstawiciele rodzin wielodzietnych, samorządów, partnerów Karty Dużej Rodziny debatują w Operze Krakowskiej. W spotkaniu bierze udział Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.

„Karta Dużej Rodziny nie jest tylko systemem zniżek i bonifikat. KDR stała się dziś symbolem zmieniającej się polityki prorodzinnej. Nie byłaby ona możliwa, gdyby nie zaangażowanie samego środowiska rodzin wielodzietnych, dużych rodzin. Od tego pragnę rozpocząć – od wielkiego ukłonu wdzięczności wobec rodzin wielodzietnych w Polsce” – mówił Kosiniak-Kamysz.

Minister przyznał, że KDR z jednej strony oddaje szacunek i wdzięczność dużej rodzinie za tworzenie wielkości i pozycji narodu i państwa. „Bez rodzin wielodzietnych nie ma nie tylko stabilności systemu zabezpieczenia społecznego, ale nie ma też rzeczy cenniejszej – wartości mówiącej o naszej tożsamości, o naszym ukochaniu rodziny wielopokoleniowej” – mówił Kosiniak-Kamysz wyliczając, że w obiegu jest już 1,2 mln kart, ponad 900 firm przystąpiło do programu a w Polsce jest blisko 9 tys. miejsc, w których z KDR można skorzystać.

„To jest niesamowite, że z kilku rozmów, kilku inspiracji, z poczucia wspólnoty i odpowiedzialności rodzi się wielki projekt służący polskim rodzinom, promujący wielodzietność, oddający im cześć i honor” – mówił minister stwierdzając, że nie ma rzeczy niemożliwych; są tylko potrzebni ludzie, którzy podejmą wyzwania. „Za to, że wspólnie podjęliśmy to wyzwanie bardzo serdecznie dziękuję” – dodawał Kosiniak-Kamysz.

Podczas krakowskiego Kongresu Karty Dużej Rodziny ogólnopolską kartę odebrała rodzina państwa Kostępskich. Przyznano też honorowe medale ministerstwa pracy i polityki społecznej „Primus in Agendo” (Pierwszy w działaniu). Uhonorowani zostali partnerzy programu – samorządowcy, przedstawiciele mediów i biznesu.

W czasie dwóch sesji plenarnych opiniami na temat polityki prorodzinnej dzielili się przedstawiciele rodzin wielodzietnych, samorządów oraz partnerów Karty Dużej Rodziny.

Karta Dużej Rodziny przyznawana jest każdemu członkowi rodziny, także rodzinom zastępczym i rodzinnym domom dziecka. Rodzicom karta wydawana jest dożywotnio, dzieciom do ukończenia 18 lub 25 lat w przypadku nauki. Osoby niepełnosprawne otrzymają kartę na czas trwania orzeczenia o niepełnosprawności. Karta przyznawana jest bezpłatnie i bez względu na dochód.

Na początku 2015 roku weszła w życie ustawa, która rozszerzyła ustawowe zniżki na przejazdy kolejowe dla dorosłych członków rodzin, wprowadziła zniżki w opłacie paszportowej, zniosła opłaty za wydanie odpisów aktów stanu cywilnego potrzebnych do wydania KDR oraz zapewniła darmowe wejścia do parków narodowych.

Krakowski Kongres Karty Dużej Rodziny podsumowuje cykl regionalnych konferencji „Karta Dużej Rodziny 2.0”.

Źródło:
;