Imieniny: Sabiny, Krystyny, Edyty

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

Małopolska

Koniec drugiego etapu rozbudowy lotniska Balice

kaplica na lotnisku balice fot. facebook.com/KrakowAirport Kaplica na lotnisku Balice

Zakończono drugi etap rozbudowy terminalu pasażerskiego Międzynarodowego Portu Lotniczego Kraków Balice. Prace polegały na rozbudowie i modernizacji starej hali. Według władz portu lotnisko jest gotowe na przyjęcie pielgrzymów na ŚDM.

 

Jak zaznaczył p.o. prezes Kraków Airport, Radosław Włoszek zakończenie prac oznacza ułatwienie i podniesienie komfortu podróży dla pasażerów. „Dzisiaj jesteśmy pewni, że lotnisko jest gotowe na przyjęcie dodatkowych pasażerów, którzy przylecą do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży” – zaznaczył Włoszek.

Drugi etap obejmował wybudowanie fragmentu budynku łączącego stary i nowy obiekt oraz przebudowę dawnej hali odbioru bagażu. Powstały tam nowe stanowiska odprawy biletowo-bagażowej (check-in).

Od czwartku wszystkie stanowiska odprawy biletowo-bagażowej znajdują się w nowej hali odpraw, zlokalizowanej na poziomie „0” terminalu. Strefa ta połączona jest z oddaną do użytku w ubiegłym roku nową częścią terminalu oraz kładką (pasażerowie mogą skorzystać z windy lub pochylni). Pasażerowie mają do dyspozycji 28 nowych stanowisk check-in, zlokalizowanych blisko punktów kontroli bezpieczeństwa.

W oddanej do użytku części terminalu znajdują się także: dodatkowy punkt kontroli bezpieczeństwa, trzy dodatkowe poczekalnie odlotowe (gate) oraz dodatkowa karuzela w hali odbioru bagaży. Pasażerowie podróżujący do krajów strefy Schengen liniami PLL LOT, Swiss, Lufthansa, SAS International Airlines będą mogli skorzystać z dodatkowego rękawa.

Zlokalizowano tam też kolejne sklepy, punkty gastronomicznei usługowe. Pasażerowie podróżujący w klasie biznes w strefie Schengen skorzystają z nowego salonu Business Lounge z widokiem na płytę postojową lotniska. Ponadto na antresoli udostępniona została dostępna cały czas odnowiona kaplica wraz z dwoma pomieszczeniami przeznaczonymi dla wyznawców innych religii. W niedzielę i święta w kaplicy katolickiej będą odbywały się msze odprawiane przez kapelana krakowskiego lotniska.

Ukończony został także element gmachu, który ma być znakiem rozpoznawczym krakowskiego lotniska - frontowa część elewacji w formie szklanego odwróconego pryzmatu.

Ostatni, trzeci etap budowy zakłada modernizację funkcjonującej do tej pory hali odpraw. Powstaną tam kolejne stanowiska odprawy biletowo-bagażowej. Ponadto w części tej znajdzie się salon VIP, a także taras widokowy. Docelowo obie części terminalu zostaną połączone w jedną bryłę. Zakończenie wszystkich prac planowane jest na czwarty kwartał tego roku.

Docelowo w terminalu krakowskiego lotniska będzie działać 18 poczekalni odlotowych (gate), 46 stanowisk odpraw (check-in), trzy wieże przyrękawowe, pięć rękawów oraz sześć karuzel odbioru bagażu.

Dzięki temu przepustowość portu wzrośnie do 8 mln pasażerów rocznie z obecnych 3,5 mln. Wartość inwestycji realizowanej od wiosny 2013 r. przez włoską firmę Astaldi S.p.A. wynosi 368,88 mln zł brutto. Uzyskała ona dofinansowanie ze środków unijnych.

Kraków Airport jest drugim lotniskiem w Polsce pod względem liczby obsłużonych pasażerów i największym portem regionalnym. W tegorocznym sezonie letnim lotnisko oferuje 70 połączeń regularnych do 62 portów w 18 krajach i współpracuje z 21 przewoźnikami, zrzeszonymi w trzech największych sojuszach lotniczych na świecie.

W zeszłym roku lotnisko obsłużyło rekordową liczbę ponad 4,221 mln podróżnych, czyli o 11 proc. więcej niż rok wcześniej. Plany na ten rok zakładają przyjęcie ok. 4,7 mln pasażerów.

;