Imieniny: Erwina, Kamila, Szymona

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Nelsona Mandeli

Jan Paweł II na dziś

 fot. Łukasz Kaczyński Krakowska Gala Finałowa XIII Konkursu Papieskiego.

Zakończył się XIII Konkurs Papieski Instytutu Tertio Millennio. Dziś w Krakowie poznaliśmy najlepszych autorów esejów, którym patronowało hasło "Patriotyzm Karola Wojtyły – 1920-2005".

Zanim jednak młodzi wzięli się za pisanie prac musieli przejść kilka etapów - rozwiązać quiz, a także przejść test wielokrotnego wyboru, oba dotyczące postaci św. Jana Pawła II. Dziś w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich wyłoniono zwycięzców z rejonu małopolskiego i podkarpackiego - swoich esejów bronili oni przed specjalną komisją.

Pierwsze miejsce zdobyła Alicja Kozłowska z I Liceum Ogólnokształcącego im. Miłołaja Kopernika z Krosna. Jak podkreśliła w swojej pracy chciała wskazać, że patriotyzm musi być czymś, co dotyczy codzienności człowieka.

"Chciałam zastanowić się jak żyć nim na co dzień, gdzie go znajdować i czym się kierować w kontekście nauczania św. Jana Pawła II. On był niezwykłym patriotą - nie szedł na kompromisy i był stanowczy w swych poglądach" - powiedziała.

Drugie miejsce przypadło Jadwidze Pelc, a trzecie Jadwidze Kędrze - obie uczęszczają do Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Prezentek w Rzeszowie. Zwyciężczyni w nagrodę pojedzie do Rzymu - towarzyszyć jej będzie 8 innych laureatów głównych nagród z innych regionów. Inni wyróżnieni otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Jak podkreślają organizatorzy temat został wybrany po to, aby zachęcić młodych do poszukiwania odpowiedniego wzorca patriotyzmu. "Żyjemy bowiem w czasach, gdy zbyt łatwo popadamy w pewne skrajności, a patriotyzm przeradza się nieraz w zbytni nacjonalizm albo kosmopolityzm. Chcieliśmy, aby uczestnicy dostrzeli wartość spojrzenia Jana Pawła II na tę właśnie wartość" - stwierdziła Agnieszka Dyjak, koordynator konkursu.

"Po przeczytaniu wielu esejów dotrzegliśmy, że papież Polak jest dla uczestników rzeczywiście wzorem. To, co było najbardziej ciekawe w tych pracach to ukazanie patriotyzmu jako miłości do własnej historii i kultury, zwłaszcza lokalnej" - dodała.

Konkurs Papieski to jedna z największych inicjatyw promująca bogactwo myśli i czynu Jana Pawła II. Co roku w konkursie Instytutu Tertio Millennio udział bierze kilka tysięcy młodych osób.

"W czasie trwania poszczególnych etapów zobaczyliśmy, że są one dla młodzieży zachętą do poznawania nauczania Jana Pawła II, w tym roku w kontekście patriotyzmu. To bardzo ważne - z jednej strony przekłada się to na podtrzymywanie pamięci o nim, a z drugiej na prawidłowe kształtowanie społeczeństwa przez upowszechnianie właściwego rozumienia umiłowania ojczyzny" - ocenił wiceprezes Instutu, Alfred Wagner.

Współorganizatorami XIII Konkursu Papieskiego było Centrum Myśli Jana Pawła II, Biuro Podróży Krakturs, Cafe Misja oraz Instytut Jana Pawła II KUL.

Oceń treść:
Źródło:
;