Imieniny: Wita, Jolanty

Wydarzenia: Światowy Dzień Praw Osób Starszych

Jan Paweł II na dziś

 fot. Łukasz Kaczyński

W sobotę 18 maja, w 99. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II rozstrzygnięto 15. już odsłonę Konkursu Papieskiego Instytutu Tertio Millennio. Tym razem przewodziło mu hasło „Dar na stulecie”.

 

- Choć setna rocznica urodzin papieża Polaka przypada dopiero w przyszłym roku, chcieliśmy naszym konkursem zachęcić młodych, by dobrze się do niej przygotowali, zwłaszcza poprzez zgłębianie nauczania św. Jana Pawła II i umiejętność odniesienia go do codzienności - powiedziała Anna Janczyk, wiceprezes Instytutu Tertio Millennio.

Tak było rzeczywiście - do konkursu składającego się z 4 etapów, w tym 2 pierwszych z wiedzy o Janie Pawle II, przystąpiło około 5 tys. uczestników. W 3 części zgłoszono 200 esejów na jeden spośród tematów podanych przez organizatorów. - Wśród poruszanych tematów znalazły się m.in. budowanie teraźniejszości Polski zgodnie z myślą św. Jana Pawła II podejmowanie prawdziwego dialogu - wymieniła Janczyk.

W sobotę w Centrum Wystawowo-Konferencyjnym na Wawelu odbyła się gala finałowa, podczas której ogłoszono laureatów konkursu. Najlepiej napisany esej obroniła Kinga Mazgaj z Liceum im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie.

Kolejne miejsca zajęli: Kamil Rojek z III Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Tarnowie, Klaudia Zelek z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. ks. prof. Józefa Tischnera w Limanowej i Karolina Świerk z III LO im. Adama Mickiewicza w Tarnowie.

Zwyciężczyni konkursu pojedzie w nagrodę do Rzymu. Jak sama przyznawała papież Polak to dla niej wielki wzór człowieka zarówno świętego, jak i zwyczajnego, który po prostu zrealizował powołanie Boga w swoim życiu.

- A w swojej pracy chciałam pokazać, że każdy z nas ma wpływ na to, co się dzieje z Polską, a nie tylko rządzący. Myślę, że każdy z nas musi zrozumieć, że od jego części codzienności też zależy przyszłość świata – powiedziała Kinga Mazgaj.

W gali finałowej wydarzenia uczestniczyła małopolska kurator oświaty, Barbara Nowak, która podkreśliła, że bardzo ją cieszy fakt, że młodzi potrafią podjąć refleksję nad trwałością życia. - Ufam, że właśnie stąd rozejdzie się iskra dobra, która będzie wypływać z przemyśleń młodych nad ważnymi sprawami oraz która uratuje i Polskę i Europę - wyraziła nadzieję.

XV Konkurs Papieski zorganizował Instytut Tertio Millennio. Został on założony w 1995 r. przez o. Macieja Ziębę OP. Instytut skupia wokół siebie młodych ludzi chcących podejmować dyskusję ze środowiskami i grupami prezentującym często odmienne poglądy. Współorganizatorami XV Konkursu Papieskiego byli: Centrum Myśli Jana Pawła II, Biuro Podróży Krakturs, Cafe Misja oraz Instytut Jana Pawła II KUL.

Po gali konkursu papieskiego zainaugurowano również projekt „Dar na stulecie”, którego główną ideą jest wspierania i pomnażanie dobra w każdej postaci, a konkretnie przez podejmowanie i zgłaszania na specjalnej platformie internetowej www.darna100.pl inicjatyw takich, jak modlitwa, wolontariat czy działania o charakterze edukacyjnym.

Oceń treść:
Źródło:
;