Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Aleksandra

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Płynów Do Naczyń

Wspomnienia

Konsekracja kościoła bł. Jana Pawła II w Iłownicy

 fot. Piotr Tumidajski

Pierwszy w diecezji bielsko-żywieckiej i jeden z nielicznych w Polsce kościół noszący tytuł błogosławionego Jana Pawła II konsekrowano 29 czerwca w Iłownicy na Śląsku Cieszyńskim. Uroczystego aktu konsekracji dokonał bp Tadeusz Rakoczy. Ordynariusz ofiarował także beskidzkiej świątyni relikwie jej patrona – kroplę krwi beatyfikowanego 1 maja papieża Polaka, umieszczoną w relikwiarzu w kształcie greckiego krzyża. W przyszłości relikwie te będą na stałe umieszczone w bocznym ołtarzu świątyni.

 

W homilii ordynariusz podkreślił, że nie wolno zapominać, iż na przełomie wieków wspólnotą Kościoła kierował człowiek święty. „To on 'brat naszego Boga' wołający 'nie bójcie się' już w dniu inauguracji swego pontyfikatu, przez niemal 30 lat uczył nas mentalności zwycięzcy, czyli wybierania z przeróżnych propozycji świata wyłącznie tego, co prawdziwe, dobre i piękne, choć trudne” – podkreślał kaznodzieja.

Biskup zaapelował, by przekazywać i opowiadać o osobistych doświadczeniach spotkania z papieżem Polakiem także najmłodszym. „Rodzi się pytanie, czy o tych doświadczeniach na co dzień pamiętamy, czy mówimy o nich dzieciom i młodzieży, czy wystarczająco pielęgnujemy wspomnienia i pamiątki po spotkaniu z tym wielkim człowieku. Nie możemy tego bogactwa zmarnować” – mówił biskup i zachęcał do naśladowania bł. Jana Pawła II w modlitwie.

Podczas liturgii biskup poświęcił i okadził ściany kościoła i ołtarz. W obrzędzie, wyrażającym wspólnotę Chrystusa z żyjącym Kościołem, hierarcha namaścił olejem krzyżma świętego ołtarz i wyznaczone miejsca świątyni.

W środowej uroczystości licznie wzięli udział mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego i parafii w Rudzicy, do której należy konsekrowany w środę filialny kościół. Wśród nich byli też budowniczy i fundatorzy konsekrowanej dziś świątyni.

Iłownicki kościół filialny należy do parafii pw. Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela w Rudzicy. W miejscu obecnego kościoła 10 lat temu najpierw stanął krzyż, a w sierpniu 2005 r. rozpoczęły się pierwsze prace budowlane. Teren pod budowę darowały miejscowe rodziny. 19 sierpnia 2006 r. bp Tadeusz Rakoczy wmurował tu kamień węgielny pod budowę świątyni. Jest nim kamień z grobu św. Piotra, a zarazem z miejsca, gdzie spoczywa ciało Jana Pawła II. Gdy budynek był już gotowy, ordynariusz specjalnym dekretem zezwolił, by sprawowane były w nim Msze święte.

7 maja br. kard. Kazimierz Nycz poświęcił znajdujący się w głównym ołtarzu kościoła obraz bł. Jana Pawła II. Konsekracja iłownickiej świątyni-wotum wdzięczności za pontyfikat Jana Pawła II odbyła się dokładnie 211 lat po konsekracji macierzystego kościoła w Rudzicy.

Kościół pw. Jana Pawła II w Iłownicy jest kolejnym w Polsce noszącym imię wyniesionego na ołtarze prawie 2 miesiące temu na ołtarze papieża. Pierwszymi były świątynie na Podhalu: na Równi Szaflarskiej w Nowym Targu i w Długopolu. Następnie: dolny kościół w Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się” w Krakowie-Łagiewnikach, kościół w Ciechanowie w diecezji płockiej, w Śniatowie w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej i Reczpolu w archidiecezji przemyskiej.

Źródło:
;