Imieniny: Wita, Jolanty

Wydarzenia: Światowy Dzień Praw Osób Starszych

Świat

Kontemplacja Całunu w centrum Europejskiego Spotkania Młodych

całun turyński fot. KP/Fra3.pl

Trwają ostatnie przygotowania do Europejskiego Spotkania Młodych w Turynie. Pandemia zmusiła jego organizatorów do zmiany formuły spotkania. Będzie mogła w nim wziąć udział jedynie młodzież z samego Turynu i jego okolic, ponieważ ograniczenia sanitarne nie pozwalają na tradycyjne goszczenie młodych w rodzinach i parafiach. Centralnym punktem wydarzenia organizowanego przez braci z ekumenicznej wspólnoty z Taizé będzie kontemplacja Całunu Turyńskiego. 

 

Kolejny etap zainicjowanej w 1978 roku Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię miał się odbyć w Turynie w ubiegłym roku, plany te jednak pokrzyżowała pandemia koronawirusa. W tym roku bracia z Taizé wraz z włoskim Kościołem postanowili nie rezygnować zupełnie ze spotkania. Reagując na ograniczenia sanitarne, zaplanowali je jednak w dwóch etapach: pod koniec roku (od 28 grudnia 2021 r. do 1 stycznia 2022 r.) odbędzie się spotkanie dla ograniczonej grupy młodzieży, które będzie transmitowane online, a w lipcu 2022 roku – jak ufają – dla wszystkich chętnych.

Młodych gościć będzie teraz kilka turyńskich kościołów, w których odbywać się będą modlitwy i warsztaty. Spotkanie poprowadzi przeor ekumenicznej wspólnoty z Taizé, brat Alois. Metropolita stolicy Piemontu zapowiedział na 30 grudnia nadzwyczajne odsłonięcie Całunu Turyńskiego, które będzie transmitowane w mediach. „Kontemplacja Całunu jest wielkim darem, jaki możemy ofiarować młodym ludziom w tym trudnym czasie” – podkreśla abp Cesare Nosiglia. Zauważa, że w tym wydarzeniu wezmą udział także delegacje z innych włoskich diecezji i z zagranicy. Będzie to przedsmak lipcowego etapu Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię, który, jak liczy abp Nosiglia, będzie mógł już zgromadzić w Turynie rzesze młodych z całej Europy.

Oceń treść:
Źródło:
;