Imieniny: Pauliny, Tomasza, Jana

Wydarzenia: Dzień Kultury Fizycznej

Internet

Konto Franciszka @Pontifex na Twitterze: już ponad 35 mln

papież franciszek spowiada młodzież na placu świętego piotra fot. Instagram.com/franciscus

Papieskie konto na Twitterze @Pontifex w 9 językach ma już ponad 35 mln obserwujących (z tego ponad 13 mln w języku hiszpańskim, a w angielskim ponad 11 mln), przy czym w ostatnim miesiącu ich wzrost był szczególnie szybki.

 

Otworzył je blisko 5 lat temu, 3 grudnia 2012 r., Benedykt XVI. Od ponad dwóch lat, dokładnie od 19 marca 2015 r., Franciszek obecny jest również na Instagramie. Liczba obserwujących tam jego konto @Franciscus przekroczyła już ostatnio 4 mln.

Fakty te skomentował w wywiadzie dla Radia Watykańskiego prof. Paolo Peverini z Wolnego Międzynarodowego Uniwersytetu Studiów Społecznych (LUISS) w Rzymie, będący jednocześnie konsultorem watykańskiego Sekretariatu ds. Komunikacji. „Podkreśliłbym tu dwa aspekty. Jeden to dane ilościowe: chodzi tu o liczbę niezwykłą. Druga sprawa to szybkość, z jaką tę liczbę osiągnięto. Świadczy to zatem o nadzwyczajnej zdolności przyciągania zainteresowania i zwiększania interakcji wokół tematów mających znaczenie dla opinii publicznej. Inna kwestia ogromnej wagi wiąże się z treściami, gdyż bardzo często ma się skłonność do kładzenia nacisku na liczby, natomiast tutaj trzeba przede wszystkim pomyśleć o tematach, które porusza Papież, i o sposobie, w jaki o nich mówi. Oznacza to zatem, że konto na Twitterze to jedna z form, poprzez które objawia się ta wielka zdolność, by wpływać na opinię publiczną i przyczyniać się niewątpliwie do zwiększenia zainteresowania tematami, jakie bardzo często pozostają na marginesie tego, czym zajmują się media”.

W wywiadzie dla Radia Watykańskiego prof. Peverini zwrócił też uwagę, że na koncie Instagramu Papież ma wielu młodych odbiorców. Tymczasem jeszcze niedawno uważało się ich za dalekich od zainteresowania sprawami religijnymi.

Oceń treść:
Źródło:
;