Pod oknem
Koronacja obrazu Matki Bożej Śnieżnej w Tokarni
8 października obraz Matki Bożej Śnieżnej znajdujący się w głównym ołtarzu w kościele w Tokarni będzie koronowany. Dekret w tej sprawie 21 czerwca 2016 roku podpisał metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. - W imieniu parafialnej wspólnoty, w której od stuleci żywa wiara Ludu Bożego, była i nadal jest potwierdzana pracowitością oraz oddaniem całego życia Pani Tokarskiej zwróciłem się do ks. kard. Stanisława Dziwisza z prośbą o ukoronowanie cudownego wizerunku Matki Bożej Śnieżnej – mówi proboszcz parafiii w Tokarnii, ks. Robert Pietrzyk.
– Cieszę się, że modlitwa tylu pokoleń została przez Boga i Jego Matkę wysłuchana. Jestem wdzięczny Metropolicie Krakowskiemu za pozytywną odpowiedź na naszą prośbę. Mam także ogromną nadzieję, że to duchowe wydarzenie wpłynie na rozwój życia religijnego naszej parafialnej wspólnoty charakteryzującego się dynamizmem wiary – dodaje.
Przed koronacją obraz został poddany gruntownej odnowie. Renowacji dzieła podjęła się pracownia konserwatorska Muzeum Archidiecezjalnego im. Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie. Ostatni raz obraz Matki Bożej Śnieżnej z Tokarni poddawany był renowacji w roku 1960. - Aby obraz mógł zostać koronowany musi spełniać określone wymogi – mówi ks. Pietrzyk. Jednym z nich jest pełna konserwacja obrazu. Głównym więc założeniem przeprowadzanych prac było przywrócenie obrazowi walorów estetyczno-plastycznych najbardziej zbliżonych do pierwotnych oraz właściwości technicznych gwarantujących dalsze zachowanie obrazu w dobrym stanie. Prace w zakresie pełnej konserwacji technicznej i estetycznej obrazu Matki Bożej Śnieżnej dofinansował Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Pozostała reszta, tzn. 2/3 kosztów została pokryta z ofiar złożonych przez parafian i przeznaczonych na ten cel.
Obraz Matki Bożej Śnieżnej z Tokarni pochodzi z XVII wieku. Autor obrazu nie jest znany. - Co prawda historia obrazu w Tokarni nie jest znana, ale z całą pewnością kult oddawany Matce Bożej Śnieżnej w jej wizerunku sięga niepamiętnych czasów i trwa nieprzerwanie po dzień dzisiejszy – zaznacza ks. proboszcz. Kiedy wyjęto obraz z ramy okazało się, że jest on podwinięty. - Na szczęście, ktoś, kto wstawiał obraz do tej ramy podwinął płótno, a nie uciął go – tłumaczy ks. Pietrzyk. - Aby wyeksponować cały obraz, czyli powrócić do jego pierwotnych wymiarów musieliśmy powiększyć starą ramę zachowując jej styl. Prace te wykonał miejscowy stolarz Stanisław Nawara.
Ksiądz Robert Pietrzyk zauważa, że Matka Boża Śnieżna jest dla mieszkańców Tokarni cudowną lekarką, opiekunką i wspomożycielką, o czym świadczą zapisane w parafialnych dokumentach liczne uzdrowienia dokonane za Jej przyczyną. - Wierni od najdawniejszych lat z największą czcią przychodzili i przychodzą przed ten cudowny, łaskami słynący obraz, a liczne wota zgromadzone wokół obrazu są niemym świadectwem wdzięczności za wielkie łaski, jakie stały się ich udziałem za pośrednictwem Opiekunki Dzieci.
Z wielką radością przyjęto wiadomość o planowanej koronacji obrazu. Ksiądz proboszcz mówi, że parafianie sami zadbali o materiał na korony oddając swoje ślubne obrączki, pierścionki i medaliki. - To wielki dar kochających serc. Dar tym cenniejszy, gdyż zawierający często wspomnienia i historię rodzin i osób. Niektóre precjoza pochodzą od osób spoza naszej parafii, a nawet spoza naszego regionu – mówi. - Ludzie przyjeżdżają z Warszawy, z Bielska, z Krakowa, by je ofiarować Pani Tokarskiej. Do ofiarodawców należą także dzieci. Każdy chce mieć w koronach choćby cząstkę samego siebie – dodaje.
Korony zaprojektował i wykonał Pan Tadeusz Rybski, artysta z Krakowa. Koronacja obrazu odbędzie się 8 października o godzinie 16.00 w kościele pw. Matki Bożej Śnieżnej w Tokarni. Aktu koronacji dokona ks. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski.