Imieniny: Wandy, Zenona

Wydarzenia: Dzień Ojca

Internet

Koronawirus zamyka drzwi, ale nie pozbawia dostępu do oferty kulturalnej

 fot. Krzysztof Petela

W dobie ograniczeń spowodowanych światową pandemią koronawirusa, dla osób pragnących przeczekać trudny czas w zaciszu własnego domu, Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie przygotował bogatą ofertę online, w dużej mierze ukierunkowaną na przygotowania do 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły.

Od 16 marca aż do odwołania, z uwagi na wprowadzony w Polsce stan zagrożenia epidemicznego oraz w trosce o bezpieczeństwo, w Instytucie nastąpiło zaprzestanie bezpośredniej obsługi. W zamian za to zachęca się do korzystania z bogatej bazy materiałów Instytutu przez Internet.

- Główną inicjatywą przygotowaną specjalnie na czas ograniczenia wyjść z domu, jak i zawieszenia pracy przedszkoli i szkół, jest akcja „Jan Paweł II - Jestem z Wami”. W związku ze szczególnym czasem nadchodzącej 100. rocznicy urodzin papieża Polaka codziennie na naszej stronie internetowej oraz facebookowym profilu zamieszczać będziemy liczne materiały związane z osobą Ojca Świętego - opisuje Katarzyna Twardosz z Instytutu.

Akcja jest skierowana przede wszystkim do uczniów, pedagogów, wychowawców, katechetów, opiekunów i rodziców - podkreśla Twardosz.

Na chwilę obecną na stronie www.idmjp2.pl znajdują się 2 pakiety dydaktyczne. Zawierają one m.in. kolorowankę dla najmłodszych oraz filmy dla starszych, w tym prezentujące pielgrzymki papieża Polaka do ojczyzny. Kolejne porcje materiałów będą się składać z między innymi propozycji wirtualnych spacerów, różnych tematów katechez, a także krzyżówek i łamigłówek.

Jak podkreśla dyrektor Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II, Agata Szuta, czas, w którym ludzie zostali zmuszeni do przebywania w domach, może być dobrą przestrzenią do zgłębiania wiedzy o Karolu Wojtyle w przededniu Jego 100. rocznicy urodzin.

- Na najbliższe miesiące zaplanowanych było wiele imprez związanych z tym jubileuszem, które w większości zostaną odwoływane lub przełożone na późniejsze terminy. Nie oznacza to jednak, że zapominamy jak ważne chwile będziemy przeżywać już w maju, i że musimy się realnie spotkać, aby Jan Paweł II i jego nauczanie nas zmieniło. Poznając go w domach, będziemy jednoczyć się duchowo właśnie dzięki niemu. Nie zmarnujmy tej szansy – zachęca dyrektor.

Oprócz akcji „Jan Paweł II - Jestem z Wami” na stronie internetowej Instytutu, jak i powiązanych z nim materiałach na YouTube można odnaleźć m.in. bazę filmów o papieżu Polaku. Wyróżnić należy cykl „Kuchnia Papieska” (przedstawia życie i pasje Karola Wojtyły, o których mówią znane osoby z dziedzin kultury, nauki i religii, wsparte fabularyzowaną retrospekcją historyczną), „Małopolska - miejsca serdeczne Jana Pawła II” (stanowi niezwykłą wędrówkę po Małopolsce, w której przewodnikiem jest Karol Wojtyła), „Jan Paweł II w Małopolsce” (z fragmentami pielgrzymek papieskich) oraz „Świadkowie JP2” (ukazujący rozmowy z przyjaciółmi, świadkami życia i pontyfikatu Jana Pawła II).

Wśród materiałów, które dzięki pracy Instytutu mogą znaleźć internauci, są także katechezy „Moviewam”, w których ks. Łukasz Piórkowski przenosi dla młodych papieskie nauczanie na grunt spraw codziennych. Tak samo ubogacające i interesujące są 2 cykle wywiadów zatytułowane „Ja też chcę być święty!” oraz „poDIALOGujmy”, gdzie znane osoby świata mediów, kultury, polityki, nauki czy teologii mówią o świętości w ich życiu lub poruszają trudne tematy w duchu dialogu i otwartości na drugą osobę.

Zapierające dech w piersi są również opracowane szlaki wirtualnych spacerów. Na stronie www.tusiezaczelo.pl dostępna jest interaktywna prezentacja 75 miejsc regionu, które w sposób szczególny naznaczył swoją obecnością Karol Wojtyła. Z kolei na stronie www.szlak.maryjny.pl zainteresowani odnajdą fotografie i wirtualne panoramy 28 miejsc kultu Maryjnego na terenie województwa małopolskiego, województwa podkarpackiego oraz kraju preszowskiego na Słowacji.

W niedalekiej przyszłości Instytut planuje także udostępnienie swoich wystaw online. Instytut zachęca również do udziału w akcji #DziękujemyJaniePawle2, w ramach której bez wychodzenia z domu na Facebooku i Instagramie można opublikować swoje zdjęcie z kartką z takim właśnie hasztagiem, wyrażając w ten sposób wdzięczność św. Janowi Pawłowi II.

Oceń treść:
Źródło:
;