Imieniny: Placyda, Apolinarego

Wydarzenia: Światowy Dzień Nauczyciela

Pod oknem

 fot. Michał Henkel

"Każdy święty chodzi uśmiechnięty" przekonywali uczniowie zgromadzeni w siedzibie Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie. W czwartek odbył się tam finał II Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficzno-Literackiego pod hasłem "Korowód Świętych".

Na krakowskie "Białe Morza" po raz kolejny przybyli liczni święci i błogosławieni.  Każdy w stroju z epoki i nieodłącznym atrybutem. Do Centrum Jana Pawła II zaprosili ich pedagodzy z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr  4 im. Polskich Noblistów w Prokocimiu.

- 2 lata temu zainteresowałam się tym, że dzieci lubią się przebierać za potwory i czarownice i że fascynuje je Halloween, które przecież nie ma nic wspólnego z naszą tradycją.  Pomyślałam więc, by połączyć to z czymś wartościowym. Tak narodził się pomysł korowodu świętych - mówi katechetka Wioletta Oświecińska-Szwej .

W  trakcie takiego korowodu uczniowie nie tylko przebierają się za wybranego świętego  ale również opowiadają o nim swoim kolegom i koleżankom. Swoje występy najmłodsi często dokumentują, m.in. z takich reportaży narodził się pomysł ogólnopolskiego konkursu fotograficzno-literackiego.

- Oceniałyśmy przede wszystkim oryginalność i pomysłowość prac, tak, żeby nie był to tylko przepisany życiorys świętego. Takie też się zdarzały, na szczęście było z czego wybierać, w tym roku na konkurs nadesłano aż 500 prac, nawet z północnej Polski - cieszy się polonistka Katarzyna Niedziewicz - Sarba.

Początkowo mali święci przechodzili jedynie z klasy do klasy, w tym roku wyszli również na ulice. Poszczególnych patronów losowały całe szkoły. Sporym powodzeniem jak przed rokiem cieszyła się św. Rita - patronka spraw trudnych i beznadziejnych, czczona zwłaszcza na krakowskim Kazimierzu. Szczególnie upodobała ją sobie laureatka I miejsca - Paulina Wąsik uczennica Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Podszklu. - Wszyscy w naszej parafii modlą się właśnie do niej. Zaciekawił mnie jej życiorys, co robiła, jaka była. Oglądałam o niej film i postanowiłam ją zagrać, przy kostiumie pomagała mi mama - tłumaczy 12 - latka.

W Centrum Jana Pawła II nie zabrakło również... papieża Polaka, w jego rolę wcielił się  Maciej Sterczula ze Szkoły Podstawowej w Podczerwonem. W białej sutannie, pasie i  papieskiej piusce wyglądał jak prawdziwy następca św. Piotra,  z rozbrajającą szczerością tłumaczył też, że z Karolem Wojtyłą łączą go... włosy.

- Chodziło nam o coś więcej niż tylko konkurs i sweet focię na facebooku. Chciałyśmy kultywować polskie tradycje, by te korowody w szkołach faktycznie się odbyły, by młodszym i starszym po prostu chciało się. Teraz widzimy, że chce im się coraz bardziej, to naprawdę fantastyczne - kończy Katarzyna Niedziewicz-Sarba.

Na wszystkich laureatów czekały oczywiście atrakcyjne nagrody: książki, albumy, pamiątkowe medale a na zwycięzców tablety. Patronem medialnym wydarzenia był portal franciszkanska3.pl.

Wyniki konkursu w poszczególnych kategoriach

Szkoła Podstawowa klasy 1-3

Nagrody

Maciej Styrczula klasa 2 lat 8, Szkoła Podstawowa w Podczerwonem
opiekun P. Monika Bielak

Gabriel Goch klasa 1 lat 7, Szkoła Podstawowa nr 55 w Krakowie
opiekun P. Katarzyna Wojnowska

Małgorzata Witalec klasa 3 lat 9, Szkoła Podstawowa w Rącznej
opiekun P. Agata Kowalik

Adam Łydek kasa 2 lat 8, Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Zalasiu
opiekun P. Maria Bień

Szkoła Podstawowa klasy 4- 6

I miejsce Paulina Wąś lasa 6 lat 12, Szkoła Podstawowa im Jana Pawła II w Podszklu
opiekun P. Lucyna Hosaniak

II miejsce Aleksander Wyrwa klasa 4 lat 10, Szkoła Podstawowa nr 55 w Krakowie
opiekun P. Katarzyna Wojnowska

Gimnazjum

 I miejsce  Julia Sianowska klasa II lat 14, Gimnazjum im. rtm. Witolda Pileckiego w
Zakrzowie

II miejsce Klaudia Augustynek klasa I lat 14, ZS im T. Kościuszki w Zalasiu
opiekun P. Magdalena Łytek

III miejsce ex aequo Paulina Pyko klasa III lat 15, Klaudia Sobolewska klasa I lat 13, Gimnazjum im Królowej Apostołów, opiekun P. Aneta Kołodziej

Źródło:
;