Imieniny: Kai, Leonii, Sotera

Wydarzenia: Dzień Ziemi

Świat

Kościół po zamachach w Hiszpanii: niepokój, potępienie i modlitwa [aktualizacja]

papież franciszek fot. Tadeusz Warczak

Ojciec Święty jest bardzo zaniepokojony tym, co dzieje się w Barcelonie – poinformował watykański rzecznik po zamachach w Hiszpanii. Dodał, że Papież modli się za ofiary i zapewnia o swej bliskości z całym hiszpańskim narodem, a w szczególności z rannymi i rodzinami ofiar.

 

„Poinformowany o okrutnym zamachu terrorystycznym, który zasiał śmierć i cierpienie na jednym z bulwarów Barcelony, Papież Franciszek pragnie zapewnić o swej najgłębszej solidarności z ofiarami, które straciły życie na skutek tego bestialskiego czynu i modli się o ich wieczny odpoczynek” – czytamy w watykańskim telegramie kondolencyjnym przesłanym w piątek na ręce arcybiskupa Barcelony kard. Juana José Ommelli.

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej dodaje ponadto, że w tych chwilach smutku i bólu Franciszek chce również okazać swą bliskość i wsparcie wielu osobom, które zostały ranne, ich rodzinom i całemu społeczeństwu Katalonii i Hiszpanii. „Po raz kolejny – czytamy dalej w telegramie – Papież potępia ślepą przemoc, która jest wielką obrazą Stworzyciela i modli się do Najwyższego, aby pomógł nam dalej z determinacją pracować na rzecz pokoju i zgody w świecie”.

Przypomnijmy, że już w czwartek wieczorem watykański rzecznik poinformował o zaniepokojeniu Papieża wydarzeniami w Barcelonie. Greg Burke dodał wówczas, że Papież modli się za ofiary i zapewnia o swej bliskości z całym hiszpańskim narodem, a w szczególności z rannymi i rodzinami ofiar.

17 sierpnia Hiszpania po raz kolejny padła ofiarą islamskiego terroryzmu: 14 ofiar śmiertelnych w Barcelonie, kolejny zamach w pobliskim kurorcie Cambrils, eksplozja bomby w Alcanar. Zdaniem hiszpańskiego episkopatu jest to atak na całe społeczeństwo. Biskupi zapewniają o swej bliskości z narodem i wsparciu dla policji. Biskupi wyrażają przede wszysktim solidarność z ofiarami zamachu i ich rodzinami, a także z "całym społeczeństwem, które zostało zaatakowane, głównie mieszkańcami Barcelony i siłami bezpieczeństwa”.

„Potępiamy wszelki przejaw terroryzmu, praktykę samą w sobie perwersyjną, całkowicie niezgodną z wizją życia, które jest moralne, sprawiedliwe i racjonalne. Nie tylko poważnie narusza prawo do życia i wolności, ale jest także przejawem największej nietolerancji i totalitaryzmu", czytamy w komunikacie. Biskupi apelują także o modlitwę w intencji ofiar i życzą szybkiego powrotu do zdrowia rannym.

Czwartkowy zamach jest wielkim szokiem dla Hiszpanii. Przypomniał także o tym, który miał miejsce 13 lat temu w Madrycie na stacji kolejowej Atocha.  Zginęło wówczas  blisko 200 osób.

Także Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w imieniu Kościoła w Polsce złożył wyrazy współczucia wszystkim, którzy stracili bliskich w wyniku zamachów terrorystycznych w Hiszpanii. Kondolencje przesłał na ręce przewodniczącego Konferencji Episkopatu Hiszpanii kard. Ricardo Blázquez Péreza.

“Modlimy się zwłaszcza w intencji zmarłych, prosząc Boga – za wstawiennictwem Matki Bożej Wniebowziętej – o pokój wieczny dla nich. W ostatnich miesiącach i latach jesteśmy świadkami zatrważających aktów przemocy, skierowanych wobec bezbronnych, często kobiet i dzieci. Nie chcąc dopuścić, aby ból zrodził nienawiść, modlimy się za tych, którzy dopuszczają się tych haniebnych czynów, prosząc dla nich o opamiętanie i nawrócenie” – napisał abp Stanisław Gądecki.

Oceń treść:
Źródło:
;