Imieniny: Ferdynanda, Karola, Jana

Wydarzenia: Dzień Rodzicielstwa Zastępczego

Jaśniej

Kościół potrzebuje świadomości ekumenizmu męczeństwa

 fot. Fotolia.com

Męczeństwo, oddanie życia dla wiary to świadectwo powszechne dla całego chrześcijaństwa, a nie tylko dla Kościoła katolickiego, powiedział ks. Angelo Romano, członek powołanej przez Papieża Komisji ds. Nowych Męczenników - Świadków Wiary. Jest on rektorem Bazyliki św. Bartłomieja, która z woli Jana Pawła II stała się rzymskim sanktuarium męczenników XX w. 

 

Ks. Romano stwierdził, że do męczeństwa dochodzi wtedy, gdy świadectwo chrześcijan jest w pewien sposób irytujące. Wierzący, na przykład, w kontekstach kontrolowanych przez zorganizowaną przestępczość, kształcą młodzież czy też opiekują się ubogimi. Dzieje tak np. w różnych kontekstach Ameryki Łacińskiej, gdzie organizacje przestępcze nie wahają się zabijać nawet prezbiterów czy biskupów. Takie świadectwo, choć wydaje się ciche i łagodne, to w istocie jest bardzo silne i jednoznaczne.

„Wkroczyliśmy w nowe tysiąclecie, dlatego konieczne jest ponowne zebranie świadectw ludzi, którzy oddali swoje życie za Ewangelię. Podkreśla się również ekumeniczną wartość tego dzieła. Poszukiwanie tych nowych świadków wiary nie będzie dotyczyło tylko Kościoła katolickiego, ale obejmie wszystkie wyznania chrześcijańskie. Wymienione będą również różne sytuacje, które rodzą męczenników. W niektórych przypadkach nawet samo uczestnictwo w niedzielnej Eucharystii oznacza ryzykowanie życia. Skupiamy się więc na Kościele, który, jak wielokrotnie powtarzał Papież Franciszek, ponownie stał się „Kościołem męczenników” i który chce poznać, a następnie pielęgnować historie wszystkich tych dzieci Pana, które oddały swoje życie za Ewangelię.“

Ks. Angelo podkreślił, że gdy na całym świecie obserwujemy napięcia i akty agresji, nie możemy zapomnieć o tych, którzy oddali życie za budowanie pokoju i braterstwa. Śmierć, mimo że może być odbierana jako porażka, jednak tak jak krzyż Chrystusa, jest znakiem zwycięstwa nad złem. 

Źródło:
;